Serdecznik >> Dowiedz się więcej

Serdecznik to roślina występująca na większości obszaru Europy oraz w Turcji. W Polsce uznawany jest za pospolity i najczęściej można spotkać go na niżu i pogórzu. Kwitnie latem, od czerwca do sierpnia. Surowcem leczniczym serdecznika jest jego ziele. Zawiera ono wiele cennych dla zdrowia związków, w tym: sole krzemu, sole potasu, flawonoidy, garbniki i glikozydy.
Odkąd tylko wykorzystywało się serdecznik w ziołolecznictwie, wiedziano o jego niezwykłych właściwościach wzmacniający mięsień sercowy. To zioło pomocne w wielu chorobach sercowo-naczyniowych. Dzięki właściwościom rozkurczowym, pomaga w niewielkim stopniu obniżyć ciśnienie krwi. Dodatkowo, można stosować go przy kołataniu, przyspieszeniu bicia serca, a także ogólnym osłabieniu spowodowanym problemami z układem krwionośnym.
Warto wiedzieć, że serdecznik to naturalny lek na uspokojenie. Pomaga ukoić nerwy i uspokoić się podczas silnego wzburzenia. Jest dobrym środkiem na uczucie lęku oraz zaburzenia snu.
Serdecznik, dzięki działaniu moczopędnemu i rozkurczowemu, pomaga w dolegliwościach trawiennych. Uśmierza ból brzucha, poprawia motorykę jelit i radzi sobie z zaburzeniami apetytu oraz uczuciem przejedzenia.
Dawniej uważano, że serdecznik jest bardzo dobrym środkiem na pobudzenie u kobiet laktacji. Dzisiaj warto go stosować w przypadkach silnego bólu podczas miesiączkowania.

Herbata z serdecznika
Serdecznik wykazuje pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. Idealny do przygotowania pysznej, tonizującej herbatki ziołowej.
- działa delikatnie uspokajająco
- polecany w stanach nadmiernej pobudliwości nerwowej
- łagodzi problemy ze snem/wywołane stanami nerwowymi
- stosowany dla złagodzenia objawów epilepsji
Ponadto:
- polecany we wczesnej fazie choroby nadciśnieniowej i wieńcowej
- zwalnia akcję serca
- łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego
- przez niektórych polecany we wczesnej fazie cukrzycy
- wspomagająco przy braku mentruacji – szczególnie na tle nerwowym oraz przy schorzeniach macicy
- działa tonizująco, szczególnie u kobiet w trakcie menopauzy
- pomocniczo w przypadku nadczynności tarczycy
« wróć