Kozłek lekarski >> Dowiedz się więcej

« wróć waleriana

Kozłek lekarski rośnie w Europie, Azji, Ameryce Północnej. W Polsce jest bardzo popularny, występuje pospolicie, ale może być także uprawiany. Najczęściej możemy go spotkać na terenach wilgotnych, w okolicach rzek, potoków oraz na podmokłych łąkach. Czasami porasta również tereny suche. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a jego kwiaty wydzielają przyjemny, słodkawy zapach. Do surowców kozłka lekarskiego należą kłącza oraz korzeń. Zawierają cenne składniki, w tym kwas walerenowy. Zwyczajowo nazywa się kozłka walerianą.

Kozłek lekarski, zarówno przez medycynę ludową, jak i konwencjonalną, wykorzystywany jest przede wszystkim jako środek uspokajający. Stosuje się go wewnętrznie w celu złagodzenia pobudzenia nerwowego, zdenerwowania, lęków, trudności z zasypianiem, drżenia rąk, problemów z koncentracją. Sprawdzi się zawsze tam, gdzie powodem rozdrażnienia lub roztargnienia jest stres.

Choć kozłek stał się popularny i chętnie wykorzystywany ze względu na swoje działanie uspokajające, to nie można zapominać o innych jego zaletach. Zioło ma właściwości rozkurczające, stąd pomoże na problemy z żołądkiem oraz podczas miesiączkowania, łagodząc ból brzucha.

Dzisiaj kozłek niezbyt często stosowany jest zewnętrznie, ale nadal możemy korzystać z jego działania na skórę głowy. Roślina ta pomaga zwalczać łojotok i łupież.


ekologiczny kozłek lekarski

reklama


 

« wróć

Przeczytaj też