Podbiał >> Dowiedz się więcej

« wróć Podbiał

Podbiał występuje na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W Polsce uznawany jest za roślinę pospolitą, a na obszarach uprawnych za chwast. Kwitnie od marca do maja. Podbiał najbardziej upodobał sobie gleby wilgotne i gliniaste, często można go spotkać na brzegach potoków i rzek, usuwiskach oraz skarpach. Do celów leczniczych wykorzystuje się kwiaty i liście, przy czym te drugie są w medycynie ludowej bardziej popularne. Zawierają garbniki, flawonoidy, cholinę, olejek eteryczny oraz cynk i inne cenne sole mineralne. Podbiał znany był już w starożytności. Ówcześni lekarze wykorzystywali go do leczenia chorób skórnych i kaszlu. Tradycję tę kontynuowali średniowieczni medycy.

To jeden z najdłużej znanych naturalnych środków wykrztuśnych. Jego historia sięga ponad 2000 lat. Podbiał pobudza ruch nabłonka rzęskowatego, dzięki czemu ułatwia wykrztuszanie. Dodatkowo, działa osłaniająco i ściągająco na gardło. Może być przyjmowany przy nieżycie i zapaleniach dróg oddechowych, astmie, zapaleniu oskrzeli i krtani oraz suchym kaszlu.

Starożytni medycy nie mylili się – podbiał pomaga w przypadku chorób skórnych. Odwar zrobiony z jego liści załagodzi takie schorzenia jak wysypki, owrzodzenia, czyraki. Kompres z naparu można robić również na stłuczenia, oparzenia posłoneczne i stany zapalne skóry.

Herbata z podbiału

Swoją nazwę podbiał zawdzięcza białemu zabarwieniu spodniej strony listków. Jego kwitnienie uważane jest za początek przedwiośnia, a w historii uznawany jest za najdłużej znany środek wykrztuśny.

  • wykazuje działanie powlekające błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani
  • zmniejsza podrażnienia oraz usuwa wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych
  • działa wspomagająco także na oskrzela, ułatwia odkrztuszanie
  • stosowany także w przypadku bólu gardła i problemach z przełykaniem
  • polecany dla byłych palaczy i tych walczących z nałogiem – dla odbudowy nabłonka w drogach oddechowych

Ponadto:

  • stosowany w formie płukanek w przypadku zapalenia jamy ustnej i gardła
  • polecany do przemywania w przypadku łojotokowego zapalenia skóry i stłuszczeniach

podbiał ekologiczny


 

« wróć

Przeczytaj też