Szałwia >> Dowiedz się więcej

« wróć Szałwia

Szałwia znana i używana była od starożytności. Pierwotnie występowała w basenie Morza Śródziemnomorskiego, jednak obecnie uprawiana jest w wielu krajach. Rośnie w miejscach nasłonecznionych, kwitnie w maju i czerwcu. Swoje bogate właściwości lecznicze i kosmetyczne zawdzięcza swoim cennym składnikom: garbnikom, flawonoidom, witaminie B1 i C, karotenom, olejkowi oraz kwasom organicznym. Wykorzystywana jest nie tylko w kosmetyce i ziołolecznictwie, ale również jako roślina ozdobna i przyprawowa.

O szałwii często mówi się, że jest kobiecym ziołem. I rzeczywiście, to określenie odzwierciedla się w jej działaniu. Szałwia pomaga kobietom w każdym wieku. Reguluje krążenie i łagodzi bardzo bolesne oraz obfite miesiączki. Wpływa na zahamowanie laktacji u matek, które przestały karmić piersią. Natomiast kobietom, które wkroczyły w okres menopauzy, pomaga przy uderzeniach gorąca, bezsenności oraz wahaniach nastroju.

Ekologiczna Szałwia

Szałwia

Najbardziej znanym zastosowaniem szałwii jest robienie z niej płukanek do jamy ustnej. Od dawna znane są bakteriobójcze właściwości tego zioła, więc nic dziwnego, że to właśnie ono polecane jest w przypadkach pleśniawek, ropnych zapaleniach gardła, czy też po ekstrakcji zęba.

Mało kto wie, że szałwia ma działanie uspokajające. Tę jej właściwość wykorzystywali już starożytni. Rzeczywiście, roślina może być stosowana jako środek wspomagający pamięć, koncentrację oraz poprawiający samopoczucie.

Jak wiele innych ziół, szałwia sprawdzi się również w dolegliwościach trawiennych. Wspomaga wydzielanie soku i żółci, dzięki czemu pokarm jest lepiej przyswajalny, a przemiana materii wyregulowana. Może pomóc w przypadkach niestrawności, wzdęć oraz brakach apetytu.


 

« wróć

Przeczytaj też