Przetacznik >> Dowiedz się więcej

« wróć Przetacznik

Przetacznik to bylina występująca dziko na terenach Afryki, Azji oraz Europy. W Polsce rośnie pospolicie. Można spotkać przetacznika w lasach lub na wrzosowiskach. Kwitnie latem, od czerwca do sierpnia. Zioło zawiera kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki oraz mannitol – środek moczopędny.

Przetacznik charakteryzuje się działaniem moczopędnym, ułatwiającym trawienie, poprawiającym pracę żołądka oraz jelit. Ze względu na swoje delikatne działanie moczopędne i napotne, sprzyja oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych efektów przemiany materii. Co najważniejsze, przetacznik oczyszcza również krew z cholesterolu.

Przetacznik jest polecany osobom pracującym umysłowo i mającym bardzo wyczerpujące zajęcie. Zioło jest znane ze swoich właściwości wspomagających pamięć, koncentrację oraz układ nerwowy. Może być także stosowany w stanach przemęczenia i bólach lub zawrotach głowy.

Oprócz tego, że można przyjmować przetacznika doustnie, korzystne jest również robienie z niego okładów. Takie kompresy sprawdzą się przy chorobach skórnych i reumatycznych.


przetacznik ekologiczny


 

« wróć

Przeczytaj też