Bez czarny kwiat >> Dowiedz się więcej
Czarny bez to roślina rozpowszechniona na terenie Europy, północnej Afryki oraz niektórych regionach w Azji. W Polsce uznawana za pospolitą. Rośnie na glebach żyznych, na skrajach lasów, przy rumowiskach oraz w zaroślach. Kwitnie w miesiącach letnich.
Czarny bez dobrze jest znany tradycji słowiańskiej. Niegdyś panował zwyczaj zdejmowania kapelusza przed drzewem bzu, gdyż kojarzono go z matką Jezusa. Wierzono również, że jest to roślina magiczna, chroniąca przed złymi mocami oraz pożarami.
Kwiat bzu czarnego zawiera liczne mikroelementy, w tym beta karoten, olejki eteryczne oraz witaminę C.
Już medycyna ludowa znała jego zdrowotne właściwości. Jedną z najważniejszych jest oczyszczanie organizmu. Roślina ta działa moczopędnie, poprawia pracę nerek i pęcherza, zalecana jest jako środek przeczyszczający oraz w przypadkach kamicy nerkowej, kamicy pęcherzowej, dnie i zaparciach. Ponadto, kwiaty czarnego bzu wzmagają pocenie, przez co obniżają temperaturę ciała, dlatego mogą je stosować chorzy na grypę oraz zapalenie płuc. Ułatwiają odtruwanie organizmu, czyli usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.
Czarny bez warto stosować przy słabych naczyniach krwionośnych. Roślina zwiększy ich elastyczność, a jednocześnie zmniejszy przepuszczalność, czyli uniemożliwi przedostawaniu się krwinek czerwonych poza naczynia.
Kwiaty bzu czarnego można bez obaw przykładać zewnętrznie na skórę. Poprawiają stan skóry trądzikowej oraz starzejącej się. Dobrze działają na owrzodzenia, oparzenia, opuchlizny, hemoroidy (po ugotowaniu w mleku), zapalenia skóry, zapalenia spojówek i egzemy. Nadają się także do płukania jamy ustnej i można wykorzystywać je do kąpieli kosmetycznych.
Kwiaty bzu czarnego stosuje się również:
- przy migrenach,
- jako środek przeciwbólowy,
- przy zaburzeniach nerwowych,
- w przypadku schorzeń reumatycznych,
- przy nieżytach dróg oddechowych.
« wróć