Babka szerokolistna >> Dowiedz się więcej
Babka szerokolistna to jedno z wielu ziół chętnie wykorzystywanych w medycynie ludowej oraz niekonwencjonalnej. Poznajmy ją oraz jej właściwości.
Babka szerokolistna występuje na terenach europejskich oraz w Azji Północnej i Środkowej. Zbieramy ją od maja do września. Zioło nazywane jest również babką pospolitą, zwyczajną, szeroką, wielką, a także podróżnikiem. Zawiera w sobie kwasy organiczne, sole mineralne z dużą ilością potasu, związki śluzowe oraz bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy: A, C, K. Babka szerokolistna była znana już od dawna. W czasach starożytnych wykorzystywano ją jako środek na niebezpieczne ukąszenia wężów. Ponadto, została opisana przez Chińczyków w ich najstarszym zielniku. Jej nieustanne stosowanie przez wiele wieków dowodzi o niezwykłych właściwościach.
Ponieważ babkę szerokolistną już dawno temu stosowano jako środek przeciwko ukąszeniom, również teraz pamięta się o tym jej działaniu. Kompresy z tej rośliny mogą być przykładane do miejsc ukąszeń owadów, oparzeń, trudno gojących się ran oraz na różne inne uszkodzenia skóry. Ma działanie odkażające, ściągające i zapobiega obrzękom. Dodatkowo, babkę można stosować także jako płukankę do jamy ustnej i gardła w przypadkach stanów zapalnych.
Babka szerokolistna jest pomocna w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, dlatego można stosować ją podczas przeziębienia i kaszlu. Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe gardła i jamy ustnej oraz ma właściwości wykrztuśne.
Zioło to powinno zagościć w diecie osób cierpiących na dolegliwości układu pokarmowego. Babka szerokolistna zadziała na nie kojąco, a co więcej, pomoże w regulacji wypróżniania. Należy wspomnieć również o profilaktycznym działaniu babki w przypadkach fermentacji jelitowej, procesów gnilnych w jelicie grubym oraz hemoroidów. Babka może być stosowana jako środek ściągający w biegunkach.
Babka szerokolistna ma działanie oczyszczające oraz moczopędne. Dodatkowo, wykazuje właściwości przeciwzapalne przy zakażeniach dróg moczowych i pęcherza. Zioło to zalecane jest osobom po operacjach oraz terapiach przeciwnowotworowych, bowiem wspomaga powrót do zdrowia oraz wzmacnia organizm. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne oraz ściągające, babka używana jest w przemyśle kosmetycznym. Można spotkać ją w kremach do twarzy, a także preparatach do włosów przetłuszczających się. Dla wielu z nas babka szerokolistna nie jest ziołem znanym, choć przecież świat wykorzystuje ją już od dawna. Ma ona właściwości regenerujące, przeciwzapalne, jest świetnym środkiem na dolegliwości dróg oddechowych, a na dodatek dobrze radzi sobie z tłustymi włosami. To zdecydowanie wystarczające powody, aby bardziej zainteresować się tym ziołem.
« wróć