Macierzanka >> Dowiedz się więcej
Choć dzięki swoim pięknym, różowym kwiatom, macierzanka może spełniać rolę rośliny ozdobnej, to jednak nie można zapominać o jej nieocenionych właściwościach zdrowotnych. Już od dawna znano jej działanie, o czym świadczy fakt, że legionistom rzymskim zalecano kąpiele w macierzance dla wzmocnienia męskości. Jakie są pozostałe zalety tego zioła?
Macierzanka to niewielka roślina, która rozpowszechniona jest w wielu zakątkach świata, w tym Azji, Ameryce Północnej oraz na zdecydowanej większości powierzchni kontynentu europejskiego. Występuje w ponad 300 gatunkach, a część z nich ma właściwości lecznicze.
Zioło to kwitnie od maja do września. Całe ziele macierzanki wykazuje pozytywne działanie dla zdrowia i urody, ale najczęściej wspomina się o uzyskiwanym z niej olejku eterycznym, który jest wykorzystywany zarówno w przemyśle medycznym, jak i kosmetycznym.
Choć sama macierzanka nie jest tak popularna, jak rumianek czy szałwia, to jednak bardzo często występuje w ich towarzystwie. Chętnie dodaje się ją do wszelkich mieszanek ziołowych mających na celu ogólne wzmocnienie organizmu lub poprawę wyglądu skóry.
Najbardziej znanym działaniem macierzanki jest przynoszenie ulgi drogom oddechowym. Zioło stosuje się zwłaszcza przy kaszlu suchym jako środek wykrztuśny, ułatwiający oddychanie oraz osłaniający górne drogi oddechowe. Macierzankę powinno się stosować w przypadku wielu dolegliwości, między innymi jako środek odkażający w stanach nieżytowych gardła, oskrzeli i krtani, a także przy uporczywym katarze.
Należy wspomnieć o tym, iż zioło to zapobiega rozwojowi bakterii w drogach oddechowych, dlatego może być stosowane profilaktycznie.
Szczególną uwagę na macierzankę powinni zwrócić palacze. To właśnie ona sprawia, że złogi i pyły osadzające się na drogach oddechowych podczas palenia, usuwane sa z organizmu. Takie działanie może znacząco podnieść komfort życia osób uzależnionych od tytoniu, zmagających się z tak zwanym kaszlem palacza.
Kolejną właściwością macierzanki jest jej dobroczynny wpływ na trawienie. Spożywanie tego zioła ułatwia przyswajanie pokarmów oraz powoduje zwiększone wydzielanie soków żołądkowych. Dzięki temu proces trawienia jest lepszy i szybszy, więc macierzankę stosuje się także w przypadku braku apetytu, nieżytach jelit i żołądka oraz niestrawności. Skutecznie eliminuje dolegliwości związane z wzdęciami oraz pomaga w niedokwaśności.
Już od dawien dawna macierzanka postrzegana jest jako jeden z najlepszych środków naturalnych na stany zapalne, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Stosuje się w przypadku owrzodzeń, trudno gojących się i ropiejących ran, a okłady z niej działają antybakteryjnie oraz odkażająco. Podobnie jak szałwię, można stosować ją również jako płukankę do jamy ustnej.
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, macierzanka idealnie sprawdza się przy trądziku, wypryskach i zmianach ropnych. Picie naparu z macierzanki, jak i robienie z niej okładów, znacząco może wspomóc w walce o piękną i zdrową cerę. Według badań naukowców z Leeds Metropolitan University, macierzanka jest lepszą formą kuracji dla osób z problemami skórnymi niż popularny nagietek. Dodatkowo, zioło to powinno być stosowane w przypadku nadmiernego łupieżu i przetłuszczania się włosów.
Nie można również pominąć właściwości zdrowotnych macierzanki, które odpowiadają na potrzeby kobiet. Zielarki zajmujące się medycyną ludową doskonale wiedziały, że jest to roślina pomagająca w dolegliwościach kobiecych, związanych z menstruacją oraz macierzyństwem. Co więcej, macierzanka sprawdzi się również jako środek dezynfekujący i ściągający dla błon śluzowych narządów rodnych. Zadziała przy upławach oraz stanach zapalnych sromu i pochwy.
Macierzanka jest doskonałym preparatem wzmacniającym organizm. Picie oraz kąpiele w jej naparze pomagają osobom zestresowanym oraz osłabionym, działając odprężająco, kojąco i uspokajająco. Zioło to łagodzi bóle głowy, jest dobre na migreny oraz dodaje energii. Wszystkie właściwości macierzanki pokazują jak cennym i wartościowym dla człowieka jest ziołem. Powinniśmy zadbać nie tylko o to, by włączyć ją do naszej codziennej diety, ale przede wszystkim o popularyzowanie jej działania, by jak najwięcej osób mogło dowiedzieć się o zaletach macierzanki. Jeśli i ty jeszcze nie znasz jej korzystnego wpływu na zdrowie i urodę, nie zwlekaj dłużej i przekonaj się o tym jak najszybciej.
« wróć