Liść mniszka >> Dowiedz się więcej

« wróć Liść mniszka

Mniszek lekarski to jedno z najbardziej rozpoznawalnych ziół w Polsce, na terenie naszego kraju uznawany za roślinę pospolitą. Występuje również niemal w całej Europie, Północnej Afryce oraz części Azji. Zwyczajowo nazywany mleczem, mniszek tak naprawdę miał wiele innych regionalnych i ludowych nazw. To roślina jadalna, miododajna i pastewna, a w uprawach postrzegana jako chwast.

mnieszek lekarski

mnieszek lekarski

Obok charakterystycznych żółtych kwiatów, do celów leczniczych wykorzystuje się też liście. Zawierają one witaminy A i C oraz niezwykle cenny kwas foliowy.

Mniszek to jedno z tych ziół, które łączy właściwości zdrowotne z pielęgnacyjnymi. To właśnie napar z jego liści polecany jest do picia w trakcie wiosennych kuracji oczyszczających. Liście mniszka lekarskiego działają odtruwająco oraz moczopędnie. Dzięki temu pomagają usunąć z organizmu szkodliwe substancje oraz nadmiar wody, który odpowiedzialny jest za obrzęki oraz cellulit. Ponadto, przyjmowanie liści pozytywnie wpływa na trawienie. To bardzo dobre zioło dla osób, które potrzebują naturalnego detoksu.

Odtruwające działanie liści mniszka lekarskiego nie ogranicza się jedynie do wspomagania wiosennych kuracji odchudzających. To właśnie dzięki tej właściwości, mniszek polecany jest osobom cierpiącym na różne dolegliwości wątroby. Można go stosować w celu pobudzenia czynności gruczołu i zwiększania wydzielania żółci. To dobry składnik leczenia po zatruciach.

Liście mniszka lekarskiego zawierają bardzo potrzebny i ważny dla organizmu składnik, a mianowicie kwas foliowy. To związek, który stymuluje procesy powstawania czerwonych krwinek. Inaczej mówiąc, kwas foliowy ma działanie krwiotwórcze i właśnie dlatego spożywanie mniszka zapobiega anemii złośliwej, a ponadto zalecane jest przy chorobach układu krwionośnego.


 

« wróć

Przeczytaj też