Rzepik >> Dowiedz się więcej

« wróć Rzepik

Złociste kwiaty rzepiku pewnie większość widziała nie jeden raz, choć niestety już niewielu zna jego właściwości. Mimo że rzepik nie jest bardzo popularnym ziołem i nie pijemy naparów z niego tak często, jak z mięty, melisy czy rumianku, to jednak powinien zagościć w naszych kuchennych szafkach. Dlaczego? Przekonajmy się o tym poznając go lepiej.

rzepik

rzepik

Rzepik występuje powszechnie na terenie całej Europy, uprawia się go również na kontynencie azjatyckim oraz w Północnej Afryce. Zioło to kwitnie pięknymi żółtymi kwiatami od czerwca do sierpnia, a zbieramy je właśnie w okresie kwitnienia. Najważniejszą informacją dotyczą rzepiku jest, rzecz jasna, jego skład. Roślina zawiera taniny (garbniki roślinne), flawonoidy oraz wiele korzystnych mikroelementów, pośród których warto wymienić niezwykle cenną krzemionkę oraz witaminę PP.

Zdecydowanie najbardziej szerokim działaniem rzepik wykazuje w stosunku naszego układu pokarmowego. To niezawodny środek na wszelkie jego dolegliwości. Zioło to jest pomocne w kłopotach z wątrobą. Reguluje jej pracę, zapobiega niebezpiecznemu stłuszczeniu, aktywizuje wątrobę i pobudza wydzielanie żółci, przez co zmusza ją do wzmożonego działania. Kolejno, rzepik pozytywnie oddziałuje na żołądek, jelita, przełyk, regulując funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Łagodzi uciążliwe objawy refluksu, hamuje nadmierny rozwój flory bakteryjnej, zalecany jest przy nieżycie żołądka i jelit, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, przez co ułatwia trawienie. Powinny przyjmować go osoby zmagające się z zaburzeniami łaknienia, a zwłaszcza brakiem apetytu, oraz niedokwaśnościami, wzdęciami i bólami epigastrycznymi. Należy go również stosować w przypadku niewielkich krwawień jelitowych. Rzepik może okazać się także dobrym środkiem przeciwbiegunkowym. Mam delikatne właściwości ściągające i zapierające, dlatego też stosuje się go u dzieci.

Ziele rzepiku jest używane przy dolegliwościach związanych z układem moczowym. Można stosować go przy infekcjach dróg moczowych, ale ma on także działanie moczopędne. Jest to ważne szczególnie dla osób, które zmagają się z zatrzymywaniem wody w organizmie oraz cellulitem wodnym.

Rzepik wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz odkażające. To bardzo dobry specyfik do stosowania zewnętrznego oraz wewnętrznego. Zioło można wykorzystywać w przypadkach stanów zapalnych skóry, owrzodzeń, zapaleniach błon śluzowych, zranieniach oraz do przemywania spojówek. Sprawdzi się również jako środek do płukania jamy ustnej oraz gardła.

To jednak jeszcze nie wszystko. Rzepik powinno się stosować również jako sposób na oczyszczenie krwi z toksycznych substancji.

Zioło to może wspierać działanie kuracji przeciwtrądzikowych. Przemywanie tłustej skóry rozcieńczonym naparem z rzepiku działa na nią odkażająco i ściągająco, przez co eliminuje rozszerzone pory i skutecznie poprawia wygląd cery.

Dobroczynnych właściwości rzepiku jest więcej, niż tylko te wymienione powyżej. Warto zwrócić uwagę choćby na jego działanie przeciwbólowe oraz wzmacniające organizm. Okłady z liści tego zioła pomagają w stanach migrenowych, a rzepik dodany do kąpieli dostarcza organizmowi energii oraz siły. Dodatkowo, powinny go stosować kobiety, które zmagają się z obfitymi krwawieniami menstruacyjnymi.

« wróć

Przeczytaj też