Pięciornik gęsi >> Dowiedz się więcej

« wróć Pięciornik gęsi

Pięciornik gęsi występuje w większości Europy oraz na niektórych terenach azjatyckich i północnoamerykańskich. To roślina miododajna, która lubi wilgotne miejsca i kwitnie od maja do września. To właśnie w tym okresie zbiera się pięciornika. Zioło zawiera witaminę C, flawonoidy, garbniki oraz kwasy organiczne.

Pięciornik gęsi

Najczęściej gęsie ziele stosuje się przy biegunkach oraz innych zaburzeniach trawienia. Szczególnie pięciornik pomocny jest w przypadkach bólu żołądka, wzdęciach i trudnościach z wypróżnianiem. Można wykorzystywać go także jako środek łagodzący kolkę jelitową. Ponadto, zioło pobudza wydzielanie soków trawiennych, a więc przyczynia się do poprawy przemiany materii.

Pięciornik gęsi przyniesie ulgę w niewielkich schorzeniach wątrobowych. Można być wykorzystywany jako kuracja pomocnicza przy chorobach wątroby, niedoboru żółci oraz kamicy żółciowej, zapaleniu trzustki i woreczka żółciowego.

Przeciwzapalne właściwości pięciornika sprawdzą się zwłaszcza w użyciu zewnętrznym. Napar przygotowany z zioła dobrze sprawdzi się w płukaniu jamy ustnej i gardła, a także do przemywania ran. Warto stosować go zwłaszcza przy zapaleniu dziąseł.


pięciornik gęsi


 

« wróć

Przeczytaj też