wSPAniałe zabiegi dla ciała i ducha

« wróć

Zioła, kwiaty, przyprawy – popijamy, gotujemy, zajadamy. Mają one jednak jeszcze jedno magiczne zastosowanie – doskonale nadają się do przygotowania profesjonalnego domowego spa.

W drodze do Belgii

Obecnie pod hasłem „spa” kryje się szereg zabiegów upiększających. Pochodzenie tego słowa wiąże się jednak z co najmniej dwoma anegdotami. Pierwsza z nich głosi, iż jest to skrót od zwrotu sanus per aquam – co oznacza „zdrowy przez wodę” i opisuje kąpiele w źródłach leczniczych. Druga opowieść wskazuje na belgijskie miasto o nazwie Spa, które już od XIV wieku funkcjonowało, jako popularny i modny kurort odnowy biologicznej. Niezależnie od tego, która z historii jest prawdziwa, stwórz swoją prywatną oazę piękna.

Domowe spa

Zorganizowanie domowego spa jest niezwykle proste. Kilka dodatków – bawełniane ręczniki, świece zapachowe, gruby, wygodny szlafrok i muzyka relaksacyjna sprawią, że poczujesz się, jak w najwspanialszym, luksusowym gabinecie. W ten sposób przygotowane zabiegi mogą być dopełnieniem działania ukochanych kosmetyków lub nawet ich zastępnikiem. Ulubiony balsam do ciała znacznie skuteczniej wchłonie się i zacznie regenerować naskórek, jeśli wcześniej wykonasz delikatny peeling złuszczający, np. ze świeżo zmielonej kawy. Aromatyczny żel pod prysznic zyska dodatkowe działanie wygładzające, jeśli dodasz do niego nasiona marchewki. Starannie przygotowana i nałożona maseczka dotrze do głębszych warstw skóry, jeśli przed jej nałożeniem wykonasz relaksacyjną inhalację z lawendy. Połącz swoje kosmetyki z naturalnymi produktami ziołowymi, a odkryjesz ich wielką moc i magię samodzielnie przygotowanych zabiegów spa.

Eteryczna moc olejków

Olejki eteryczne pełnią niezwykle istotną rolę podczas zabiegów spa. Ich wielką zaletę stanowi umiejętność przenikania przez skórę. Dlatego tak ważny jest ich wybór – zgodny z upodobaniami, nastrojem i efektami, jakie chcemy osiągnąć. Dzięki temu, zabiegi – nawet te rzadziej stosowane, nie tylko poprawią samopoczucie i kondycję skóry, ale złagodzą stres, podniosą nastrój, a nawet poprawią jakość snu. Ten zaś oznacza głęboką i skuteczną regenerację oraz odbudowę całego organizmu. Wystarczy połączyć ulubione składniki, aromaty, konsystencje, aby otrzymać pielęgnacyjny pakiet marzeń.

Dlaczego użycie ekologicznych składników jest tak istotne?

Zwróć szczególną uwagę na składniki, jakich używasz podczas zabiegów – skąd pochodzą, w jaki sposób były pozyskane. Przygotowując kąpiel, maseczkę lub peeling, nie dostarczaj sobie dodatkowych toksyn – takich jak pestycydy i metale ciężkie. Nie sprawdzą się w domowym spa, które ma dostarczyć wyłącznie samych dobrych i zdrowych substancji – oczyścić skórę, zapewnić jej równowagę i ukojenie. Pamiętaj, że skóra poddana zabiegom, rozluźniona i nastawiona na wchłanianie substancji odżywczych, z dużą łatwością przyswoi szkodliwe substancje z niewłaściwych produktów. Zrezygnuj więc między innymi z ziół „przeznaczonych wyłącznie do użytku zewnętrznego”, gdyż najprawdopodobniej były zbierane na terenach zanieczyszczonych. Nie nadają się do spożycia, a zabiegi kosmetyczne, to przecież pokarm dla skóry. Jedynie produkty sprawdzone – ekologiczne oraz te samodzielnie zebrane lub przygotowane, pozwolą na uzyskanie zachwycających efektów!

LISTA UPIĘKSZAJĄCYCH CUDOWTWÓRCÓW

Rzepik

Rzepik, dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i antybakteryjnemu, doskonale sprawdzi się w formie lekkiego toniku – nie tylko do przemywania twarzy, ale całego ciała. Wykazuje właściwości ściągające i mimo, że zwykle polecany jest do stosowania wewnętrznego, skutecznie oczyszcza także skórę i łagodzi podrażnienia. Polecany również do przemywania spojówek – zadba o piękne, pełne blasku spojrzenie.

Kojąca kąpiel z rzepiku
50g ekologicznego ziela rzepiku
1 litr wrzątku
Zioła zalej wrzątkiem i zaparz 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli. Taki zabieg będzie posiadał również działanie wzmacniające.

Oczyszczający tonik z rzepiku
1 łyżka ekologicznego ziela rzepiku
1 szklanka wrzątku
Zioła zalej wrzątkiem, zaparz pod przykryciem około 15 minut. Przemywaj skórę letnim wywarem.

Herbatka z rzepiku oczyszczająca krew
1 łyżeczka ekologicznego ziela rzepiku
1 szklanka wrzątku
Zioła zalej wrzątkiem, popijaj zamiast zwykłej herbaty – nie tylko podczas zabiegów spa.

Rzepik & wiesiołek

Ziele rzepiku i nasiona wiesiołka to doskonały duet, który przyjemnie rozgrzeje i odpręży, a jednocześnie pomoże odbudować komórki skóry, zawalczy z rozstępami i zadba o piękne, jędrne ciało.

Ujędrniająca kąpiel z rzepiku i wiesiołka
25g ekologicznego ziela rzepiku
25g ekologicznych nasion wiesiołka
1 litr wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem i zaparz 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli.

Nasiona marchewki

Nasiona marchewki świetnie sprawdzają się nie tylko w formie aromatycznej herbatki i jako dodatek do domowego chleba. To także idealny pomysł na kąpiel poprawiającą krążenie, dotleniającą cały organizm oraz redukującą napięcia.

Poprawiająca krążenie kąpiel z nasionami marchewki
50g ekologicznych nasiona marchewki
1 litr wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem i zaparzaj 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli. Nasiona zachowaj i wykonaj relaksacyjny peeling ciała.

Peeling z nasion marchewki
Nasiona z przygotowanej wcześniej kąpieli – patrz powyżej – połącz z ulubionym żelem pod prysznic lub oliwką. Masuj okrężnymi ruchami wybrane partie ciała, a następnie spłucz letnią wodą i posmaruj skórę balsamem nawilżającym. Zabieg nadaje elastyczności i aksamitnej gładkości.

Nasiona marchewki & wiesiołka

Zarówno nasiona marchewki, jak i wiesiołka posiadają działanie ujędrniające. Taki gruboziarnisty peeling doskonale poprawi krążenie. Dzięki temu skóra stanie się prawidłowo dotleniona, zdrowa i promienna.

Peeling z nasion marchewki i wiesiołka
1 łyżka ekologicznych nasion marchewki
1 łyżka ekologicznych nasion wiesiołka
1 łyżka ekologicznego miodu
1/2 łyżki oleju lnianego lub oliwki dla dzieci
1/2 szklanki wrzątku

Nasiona zalej wrzątkiem i gotuj przez 2-3 minuty na wolnym ogniu. Odstaw do przestygnięcia, aby masa była ciepła, ale nie gorąca. Dodaj miód i olej lniany lub oliwkę, by nadać kremowej konsystencji. Masuj wybrane partie cała okrężnymi ruchami. Następnie spłucz letnią wodą i posmaruj wybranym balsamem nawilżającym.

Kurdybanek & Macierzanka

Kurdybanek – znany ze swojego przeciwzapalnego, rozluźniającego i regeneracyjnego działania, doskonale nadaje się nie tylko na odprężającą herbatkę podczas wieczornego spa, ale także stanowi świetną bazę do przygotowania krzepiącej kąpieli. Skutecznie poprawia także odporność, dlatego razem z macierzanką rozgrzeje i wzmocni cały organizm. Kurdybanek to także idealny dodatek do kąpieli łagodzących bóle mięśniowe i reumatyczne.

Kąpiel rozgrzewająca i wzmacniająca z kurdybanku i macierzanki
25g ekologicznego kurdybanku
25g ekologicznej macierzanki
1 litr wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem i zaparz 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli. Zapewnia natychmiastowe uczucie komfortu i odprężenia.

Macierzanka, słynąca nie tylko z pięknego, relaksacyjnego aromatu, ale także właściwości rozgrzewających, w połączeniu z kurdybankiem, wspaniale sprawdzi się również w formie inhalacji. Wyciszy układ nerwowy, oczyści drogi oddechowe, a także przygotuje skórę twarzy do dalszych zabiegów, takich jak maseczki i okłady pielęgnacyjne.

Relaksacyjna inhalacja z macierzanką i kurdybankiem
2 łyżki ekologicznego kurdybanku
2 łyżki ekologicznej macierzanki
2 szklanki wrzątku

Zioła podgotuj pod przykryciem przez 10 minut. Zdejmij z ognia i pozostaw jeszcze na 15 minut – nadal nakryte, aby olejki eteryczne uwolnione podczas gotowania, nie ulotniły się. Po tym czasie, wykonaj inhalację.

Babka szerokolistna

Babka szerokolistna wykazuje działanie łagodzące, ściągające i kojące. Stanowi zatem doskonały składnik maseczki łagodzącej.

Kojąca maseczka z babką szerokolistną
2 łyżki ekologicznej babki szerokolistnej
ekologiczny gęsty jogurt lub serek – świetnie sprawdzą się produkty na bazie mleka koziego
1/4 szklanki wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem, zamieszaj i zaparzaj pod przykryciem. Kiedy osiągną temperaturę pokojową, odcedź je, a listki delikatnie połącz z jogurtem lub serkiem – w takiej ilości, aby otrzymać konsystencję papki. Masę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 10 minutach.
Napar, jaki został z listków babki, doskonale sprawdzi się, jako ekologiczny tonik do przemywania twarzy i dekoltu.

Liść mniszka lekarskiego

Liść mniszka to doskonały pogromca nadmiaru wody w organizmie, a co za tym idzie – cellulitu. W związku z tym, gorąco polecany nie tylko w formie herbatki, ale także jako wartościowy składnik kąpieli, która dodatkowo oczyści skórę, nada jej sprężystości i blasku.

Antycellulitowa kąpiel z liści mniszka
50g ekologicznych liści mniszka
1 litr wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem i zaparzaj 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli. Chcąc zwiększyć skuteczność zabiegu, unikaj pokarmów powodujących nadmierne zatrzymanie wody w organizmie – szczególnie tych bogatych w sól.

Bodziszek

Bodziszek posiada działanie antybakteryjne i ściągające. Wspaniale zatem sprawdzi się w formie odświeżającego toniku do twarzy.

Odświeżający tonik z bodziszka
1 łyżka ekologicznego bodziszka
1 szklanka wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem, zaparzaj pod przykryciem około 15 minut. Przemywaj skórę letnim wywarem.

Przytulia

Przytulia słynie nie tylko ze swoich właściwości odnawiających komórki, a co za tym idzie – odbudowujących cały organizm, ale także – ze skuteczności w walce z cellulitem. Będzie zatem doskonałą bazą do przygotowania kąpieli.

Odnawiająca kąpiel z przytulii
50g ekologicznej przytulii
1 litr wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem i zaparzaj 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli. Podczas zabiegu, do wody, można dodać także kilka kropel ulubionego olejku – na przykład różanego.

Regenerująca maseczka z przytulii
2 łyżki ekologicznej przytulii
pół szklanki wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem, zaparzaj pod przykryciem 15 minut. Możesz je przecedzić. Rób letnie okłady na twarz i dekolt. Maseczka wspaniale odżywia komórki oraz ujednolica koloryt skóry.

Uczep

Uczep oczyszcza krew, dba o zdrowy wygląd skóry, jak również zmniejsza obrzęki. Jego napar jest polecany nawet do przygotowania okładów na ukąszenia owadów. Dlatego wspaniale sprawdzi się zarówno w postaci delikatnej kąpieli, jak i oczyszczającego toniku do przemywania twarzy.

Delikatna kąpiel z uczepu
50g ekologicznego uczepu
1 litr wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem i zaparz 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli.

Oczyszczający tonik z uczepu
1 łyżka ekologicznego uczepu
1 szklanka wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem, zaparz pod przykryciem około 15 minut. Przemywaj skórę letnim wywarem.

Lawenda & rozmaryn

Lawenda była wręcz ulubionym dodatkiem do kąpieli starożytnych Greków i Rzymian. Koiła ich nerwy i zapewniała zdrowy sen. Rozmaryn zaś, poprawiał krążenie, dotleniał tkanki i zachwycał swoim sosnowym aromatem. Oba składniki mają właściwości uspokajające i zmniejszające napięcie – łagodzą stres i pozytywnie nastrajają.

Kąpiel odprężająca z lawendą i rozmarynem
1 łyżka ekologicznej lawendy
1 łyżka ekologicznego rozmarynu
1 litr wrzątku

Zioła zalej wrzątkiem i zaparz 15 minut pod przykryciem lub podgotuj 2-3 minuty, dzięki czemu otrzymasz bardziej esencjonalny wywar. Przecedź i dodaj do wcześniej przygotowanej kąpieli.

Kawa

Kawa – między innymi ze względu na wysoką zawartość kofeiny – uznawana jest za jednego z najskuteczniejszych pogromców tkanki tłuszczowej. W wielu dietach odchudzających stanowi wręcz podstawowy składnik codziennego menu. Fusy pozostałe po zaparzeniu małej czarnej również mogą mieć swoje zastosowanie – pozwolą na przygotowanie świetnego, pachnącego peelingu do ciała. Myśląc o takim zabiegu, warto kawę odpowiednio przygotować i nieco drobniej zmielić – tak, aby podczas aplikacji nie porysować i nie uszkodzić warstwy ochronnej skóry. Peeling kawowy szybko i skutecznie złuszczy martwy naskórek, pobudzi krążenie i dzięki temu ułatwi wchłanianie kosmetyków. Skóra pozostanie gładka i promienna.

Peeling kawowy
4 łyżki fusów – można więcej – z zaparzonej wcześniej kawy
4 łyżki żelu pod prysznic lub oliwki

Fusy połącz z żelem lub oliwką. Masuj okrężnymi ruchami wybrane partie ciała, a następnie spłucz letnią wodą i posmaruj ulubionym balsamem nawilżającym.

KĄPIELE ZIOŁOWE

Ciepłe kąpiele ziołowe znane były od wieków. Rozgrzewające, kojące, odprężające – nie tylko regulują pracę całego organizmu, ale pozwalają na chwile beztroski i relaksu. Umiejętnie skomponowane, z prawidłowo dobranych składników, pozwalają na regenerację nie tylko ciała, ale i ducha. Każda taka kapiel, pełna naturalnych olejków eterycznych i soli mineralnych, to niezwykłe przeżycie, mogące być zarówno wstępem do dalszych zabiegów upiększających, jak i idealnym zwieńczeniem wieczornego spa. Wspaniały aromat naturalnych składników, zabiera w magiczna podróż, która błyskawicznie zrelaksuje i upiększy całe ciało.

ZABIEGI PEELINGUJĄCE

Pamiętaj, że peelingi warto stosować nie częściej, niż raz w tygodniu – aby nadmiernie nie podrażnić skóry, a jedynie złuszczyć stary naskórek i dać czas młodemu na odbudowę i regenerację.

Tekst ukazał się w miesięczniku Filiżanka Smaków – gorąco polecamy!

filizanka_smakow

filizanka spa

« wróć

Przeczytaj też