Herbatki ziołowe dla dzieci

« wróć

Często zdarza się, że rodzice przywiązują niewielką wagę do tego, co pije ich dziecko i w jakich ilościach. Pragnienie sygnalizowane przez dziecko nie musi być jedyną oznaką niedowodnienia organizmu i warto poświęcić temu więcej uwagi. Wszelkiego rodzaju napoje smakowe, również te sprzedawane jako przeznaczone dla najmłodszych, bardzo często zawierają sztuczne barwniki, aromaty i substancje smakowe. Mają one szkodliwy wpływ na ogólne zdrowie dziecka – zwłaszcza metabolizm i układ nerwowy. Warto więc zadbać o tę istotną kwestię, zwłaszcza w pierwszych latach życia, kiedy kształtuje się cały organizm, a mózg rozwija się najszybciej.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy organizm broniąc się przed zmianami pogody, domaga się większych ilości napojów rozgrzewających. Osoba dorosła powinna przeciętnie wypijać blisko 1,75 litra dziennie, natomiast dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym 1-1,3 litra. Pozostała ilość wody potrzebnej do poprawnego funkcjonowania organizmu zostaje dostarczana wraz ze zdrowymi posiłkami. Warto zatem podawać dzieciom wartościowe napoje, które jednocześnie wzmocnią odporność, a nie wychłodzą organizmu.

Jednym ze świetnych i skutecznych rozwiązań jest popijanie herbatek ziołowych. Odpowiednio skomponowane, przygotowane z właściwych składników, można popijać nawet zamiast zwykłej herbaty. Poza tym warto już teraz zadbać o prawidłowe nawyki u dzieci i umiejętność zdrowych wyborów w przyszłości. Podając im zdrową alternatywę dla sztucznych wysokosłodzonych napojów, chronimy je tym samym przed sztucznymi związkami chemicznymi, które między innymi znieczulają kubki smakowe i zniekształcają percepcję smaków w dorosłym życiu. Na co jednak warto zwrócić uwagę przy zakupie? Na pewno na skład – czy naturalne walory ziół nie są „ulepszane” sztucznymi niepotrzebnymi dodatkami – chociażby w formie aromatów i barwników. Warto także poszukać mieszanek z upraw ekologicznych – certyfikowanych. Wówczas mamy pewność, że zebrane zioła nie rosły przy drodze i że w pełni nadają się do spożycia, wzmacniając tym samym cały organizm.

Mieszanki ziołowe – pij na zdrowie!

Doskonałym dodatkiem do aromatycznych herbatek mogą być domowej roboty soki owocowe – na przykład malinowy, z owoców czarnego bzu, wiśniowy, a także łyżeczka miodu. Jedną z najbardziej zalecanych dzieciom herbatek ziołowych jest mieszanka majeranku, owocu głogu, anyżu, kminku i kwiatu dziewanny. Napar z tych ziół łagodzi niemal wszystkie dziecięce dolegliwości. Działa rozgrzewająco, wzmacnia organizm malucha, także zapobiega alergiom i działa przeciwzapalnie. Ponadto ułatwia zasypianie, reguluje trawienie i łagodzi kolki. Mniejszym dzieciom można podać rozcieńczony napar.

Tekst przygotowany dla portalu

dziecisawazne

« wróć

Przeczytaj też