Soczewica – pyszne warzywo strączkowe

« wróć Soczewica

Soczewica należy do roślin strączkowych. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Szacuje się, że pochodzą sprzed około 11 tysięcy lat. Ponadto soczewica musiała być popularnym źródłem pożywienia, ponieważ kilkukrotnie wzmiankują o niej autorzy Biblii. To doskonałe źródło białka i zamiennik mięsa, ale nie tylko!

Bogata w kwas foliowy

Soczewica zawiera dużą ilość kwasu foliowego, potasu, żelaza, białka oraz błonnika. Jest za to uboga w tłuszcz i cukry proste. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego mogą ją spożywać osoby na diecie odchudzającej oraz diabetycy.

Wspomaga układ krążenia

Jedzenie soczewicy jest korzystne dla zdrowia, zwłaszcza zaś dla układu krwionośnego oraz serca. Roślina bowiem obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, zmniejsza ciśnienie krwi, a co z tym związane zapobiega poważnym chorobom: miażdżycy, udarom i zawałom serca. Ponadto żelazo i kwas foliowy przeciwdziałają anemii oraz wspomagają produkcję krwinek czerwonych.

Skutecznie zaspokaja uczucie głodu

Mimo dość wysokiej kaloryczności, soczewica zalecana jest w trakcie procesu odchudzania. Wszystko dlatego, że powoduje uczucie sytości na długi czas i bardzo dobrze zaspokaja uczucie głodu. Ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego, soczewicę do swojego jadłospisu powinny włączyć kobiety w ciąży.

Odmiany soczewicy

Soczewica czerwona jest zdecydowanie najpopularniejszą odmianą tej rośliny. Powstaje na skutek pozbawienia soczewicy brązowej łupinki. Czerwona odmiana jest najłatwiej przyswajana przez organizm, a jednocześnie prosta do przygotowania. Doskonale pasuje do zup, farszy czy gulaszu. Jej indeks glikemiczny wynosi 30.

Soczewica zielona podczas gotowania nie traci swojego kształtu i nie rozpada się. Ma inny, delikatniejszy smak niż czerwona. Dzięki temu, że jest bardziej odporna na gotowanie oraz pozostaje sypka po wyjęciu z wody, świetnie pasuje do sałatek. Ma najniższy indeks glikemiczny spośród wszystkich odmian (IG=20).

Soczewica brązowa jest najtwardszą odmianą, więc wymaga najdłuższego gotowania. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem, nie rozpada się i dlatego często jest używana do przygotowania kotletów, pasztetów oraz innych dań wegetariańskich.

 

Sprawdź, jakie warzywa są najzdrowsze.

 

« wróć

Przeczytaj też