Płatki – śniadanie idealne

« wróć Płatki

Płatki to doskonała propozycja na śniadanie – są pełne energii pochodzącej z węglowodanów. Stanowią świetne źródło błonnika, a przy okazji pozwalają na urozmaicenie diety przez włączenie do niej różnych gatunków zbóż. Szybkie do przygotowania, smaczne i sycące!

Płatki orkiszowe

Płatki orkiszowe uzyskiwane są poprzez gniecenie ziaren orkiszu, zboża należącego do gatunku pszenicy i będącego zdrowszym zastępnikiem popularnej pszenicy zwyczajnej. Orkisz uprawiany jest od wielu wieków, największą popularność zdobył w średniowieczu dzięki Hildegardzie z Bingen, frankońskiej uzdrowicielce i benedyktynce. To właśnie ona rozpropagowała orkisz jako zboże najlepiej przyswajalne przez organizm.

W płatkach orkiszowych kryją się cenne mikroelementy, wpływające na urodę i zdrowie: cynk, żelazo, wapń, potas oraz witaminy z grupy B. Dzięki tym składnikom płatki orkiszowe stanowią świetną propozycję śniadaniową. Poprawiają koncentrację i samopoczucie, wzmacniają układ nerwowy i kostny, obniżają poziom ciśnienia krwi oraz złego cholesterolu. Warto więc wprowadzić je na stałe do swojej diety. Polecane są zwłaszcza osobom osłabionym oraz sportowcom, ponieważ mają duże właściwości odżywcze.

Na tle innych produktów zbożowych płatki orkiszowe wyróżniają się przede wszystkim głębokim, orzechowym smakiem oraz przyjemną, chrupką konsystencją. Będą więc świetnym uzupełnieniem mesli bądź owsianki.

Płatki ryżowe

Płatki ryżowe otrzymywane są z ziarenek ryżu poprzez działanie pary wodnej, a następnie prasowanie. To produkt niezwykle ceniony przez dietetyków, ponieważ zawiera małą ilość tłuszczu, jest lekkostrawny, a jednocześnie bardzo sycący. Płatki ryżowe są naturalnie bezglutenowe, dlatego mogą je spożywać chorzy na celiakię i cierpiący na inne schorzenia układu pokarmowego, bądź osoby świadomie unikające glutenu. Są dużo łatwiejsze w przygotowaniu niż ryż, wystarczy tylko zalać je wodą bądź mlekiem do napęcznienia albo gotować przez 2 minuty.

Płatki ryżowe zawierają korzystne mikroelementy: wapń, żelazo i witaminy z grupy B.

Ze względu na lekkostrawność, polecane są dzieciom i osobom na dietach redukcyjnych. Śniadanie przygotowane na ich bazie zapewnia energię na kilka godzin, nie powodując przy tym niekomfortowego uczucia ciężkości. Płatki ryżowe mogą być dodawane do zupy mlecznej, deserów czy innych rodzajów płatków. Są również wykorzystywane do zagęszczania potraw.

 

Zobacz też płatki gryczane – bezglutenowy hit!


płatki ryżowe

« wróć

Przeczytaj też