Jak skomponować jadłospis na lato?
Lato to czas, gdy aura zachęca nas do spędzania wolnego czasu na dworze. Świeże powietrze i ruch, a także dostatek słońca sprawiają, że potrzeby naszego organizmu w zakresie żywienia ulegają zmianie. Jak więc odżywiać się w okresie letnim, aby cieszyć się pełnią energii?
Zimą nasz organizm potrzebuje więcej kalorii, niż latem. W obliczu chłodów potrzebujemy wówczas utrzymać odpowiednią temperaturę ciała oraz wysoką odporność. W okresie letnim ulega to zmianie i częstszą potrzebą organizmu jest jego ochłodzenie.
Kiedy na zewnątrz jest gorąco, nasz jadłospis nadal jednak musi być pełnowartościowy, dostarczający nam energii do działania. Powinien więc obfitować w produkty sezonowe, czyli świeże warzywa i owoce. Również włączanie do codziennego menu produktów wysokobłonnikowych, pomoże nam w lepszej przemianie materii. Należą do nich między innymi płatki owsiane, jaglane oraz gryczane. Mimo podwyższonej temperatury, nadal należy pamiętać o ogólnych zasadach – w tym o regularnych pięciu posiłkach w ciągu dnia.
Jadłospis na lato
Śniadanie – również latem – to najważniejszy posiłek dnia. Warto aby pojawiły się tutaj sezonowe warzywa i owoce. Warto je połączyć na przykład z płatkami lub kaszą.
Najzdrowsze sposoby przyrządzania potraw, nie tylko latem, to gotowanie na parze oraz pieczenie. Można także przygotować chłodnik – jako alternatywę dla klasycznej zupy. Z pomocą przychodzą także sałatki, które przygotowane z dodatkiem aromatycznych przypraw, nie tylko uregulują trawienie, ale dostarczą niezbędne witaminy i minerały.
Dla osób szukających zamiennika potraw mięsnych, świetnym rozwiązaniem są posiłki przygotowane na bazie roślin strączkowych – stanowią wówczas źródło zdrowego białka, o czym więcej przeczytasz tutaj.
Prawidłowe nawodnienie organizmu
Kwestia napojów w lecie to sprawa najwyższej wagi. Nasz organizm, jak nigdy w ciągu roku potrzebuje stałego poziomu nawilżenia od wewnątrz. Standardowo, niezależnie od pory roku, powinniśmy wypijać około 2 litrów płynów dziennie. W lecie, gdy panują wysokie temperatury lub w wypadku zwiększonej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie to może wzrosnąć nawet do 2,5 – 3 litrów. O tym jak istotne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, więcej przeczytasz tutaj.
« wróć