Sklepy nieEkologiczne?

« wróć

Dzięki rosnącemu zainteresowaniu zdrową żywnością, pojawia coraz więcej sklepów ekologicznych. Na rynku dostępny jest już pełen asortyment produktów – od pieczywa, poprzez nabiał i warzywa, aż po wyszukane syropy, przetwory i przekąski. Jednak prawdziwy sklep ekologiczny wymaga od właściciela ciężkiej pracy, dbałości o najwyższą jakość produktów, ich świeżość i sprawdzone źródło pochodzenia. Jak rozpoznać te najbardziej wiarygodne?

Uwaga na bylECO!

Okazuje się, że wielu producentów żywności tzw. konwencjonalnej, „stylizując” swoje produkty na ekologiczne, nie tylko nieuczciwie sugeruje ich ekologiczność, ale bezpodstawnie i sztucznie zawyża ceny. Rolnictwo ekologiczne jest w prawdzie bardziej kosztowne od upraw konwencjonalnych – nie stosuje się w nim nawozów sztucznych, które są znacznie tańsze od ludzkiej pracy niezbędnej między innymi w naturalnej walce z chwastami. Nie są to jednak tak drastyczne różnice cenowe, jakby się zdawało. Ponadto, produkty sprowadzane z zagranicy, w dużej mierze będą znacznie droższe od tych lokalnych, krajowych, gdyż w ich przypadku, dodatkowo ponosimy koszty transportu. Co prawda, jeszcze nie wszystkie artykuły są dostępne u polskich producentów, ale w przypadku, kiedy mamy alternatywę – warto wybrać te „tutejsze”.

Poszukując produktów ekologicznych, należy zachować czujność, gdyż coraz bardziej powszechne jest zjawisko tzw. greenwashingu, nazywane zielonym kłamstwem w marketingu. Co to oznacza? Produkty reklamowane są w taki sposób, by sprawiały wrażenie ekologicznych, co często mija się z prawdą. Oznaczenia „tradycyjne”, „regionalne”, „bez cukru” lub „bez chemii”, jeszcze nie stanowią o organicznym pochodzeniu produktu. W dalszym ciągu, nie wykluczają faktu, że przy uprawie użyto pestycydów do oprysku, że warzywa i owoce rosły przy zanieczyszczonej drodze, zamiast cukru użyto słodziku, a zwierzętom podawano antybiotyki. Popularne jest także wykorzystywanie mylących grafik i haseł promujących, które nie mają faktycznego związku z ekologicznością produktu. Niekiedy nawet, niewygodne fakty zostają pomijane. Producenci znaleźli sposoby na obejście niewygodnych im przepisów, dlatego też dopisek „produkt zawiera składniki ekologiczne” nie zawsze oznacza, że jest to w 100 proc. zakup ekologiczny. Nie dziwi więc fakt, iż niekiedy żywność ekologiczna niesłusznie przedstawiana jest jako niczym nie różniąca się od tej „zwykłej”. Poglądy te, najczęściej głoszą ofiary greenwashingu.

Tego typu zarzuty są niezmiernie krzywdzące wobec producentów uczciwych, przestrzegających wszelkich norm, od których działalność ekologiczna wymaga wiele wysiłku, poświęcenia i ciężkiej pracy. W związku jednak ze złymi praktykami części rynku, ich produkty stawiane są na równi z artykułami, mającymi tylko „udawać” ekologiczne. Wybrane produkty konwencjonalne, niesłusznie postrzegane, jako certyfikowane, ze względu na znacznie tańsze metody produkcji, mają także niższą cenę i z tego punktu widzenia, są błędnie postrzegane, jako atrakcyjniejsze.

Są jednak łatwe metody, aby w prosty i jednoznaczny sposób rozpoznać prawdziwe i pełnowartościowe produkty ekologiczne oraz bylECO.

Produkty ekologiczne – jak je rozpoznać?

Gwarancją najwyższej jakości produktów ekologicznych jest certyfikat bio. Każdy z nich posiada swój unikalny numer i nazwę jednostki certyfikującej. Nie należy mylić go z oznaczeniami typu Fair Trade, a także wszelkimi nagrodami konkursowymi i tymi nadanymi przez rynek konsumencki. Produkt musi być oznaczony wyrazem BIO, EKO lub ORGANIC – gdyż te prawnie zarezerwowane są dla produktów organicznych. To gwarantuje, że produkt nie tylko nie zawiera nawozów sztucznych, a zwierzętom nie podawano przemysłowych pasz. Co więcej – certyfikat świadczy o tym, że wszystko co wchodzi w skład produktu zostało wyhodowane w zgodzie z naturą, cyklem pór roku i nie miało styczności z uprawami i hodowlą konwencjonalną. Certyfikaty te dotyczą nie tylko żywności, ale także kosmetyków, a nawet domowych środków czystości.

logo produkty ekologiczne

Jednostek certyfikujących i samych certyfikatów ekologicznych, które spełniają te kryteria jest wiele. Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku symboli, jest zielony listek z gwiazdkami – znak rolnictwa certyfikowanego. Jest to prestiżowe oznaczenie, jednoznacznie potwierdzające naturalne pochodzenie produktu, dające nam pewność, że faktycznie wybieramy ze sklepowej półki to, co ekologiczne.

Tekst przygotowany dla portalu

ekologiapl

« wróć

Przeczytaj też