Mniszek lekarski – jak go mądrze wykorzystać?

« wróć

Mniszek lekarski jest znany jako mlecz – kwiat o intensywnie żółtych płatkach. Popularnie kwiaty mniszka lekarskiego są wykorzystywane do produkcji miodu, ale można przyrządzić z nich także herbatę lub syrop. Syrop z mlecza oczyszcza drogi oddechowe i leczy kobiece dolegliwości.

Rośnie na polach, łąkach i w sadach. Popularnie nazywany mleczem, dmuchawcem lub wilczym zębem. Jedno z najpopularniejszych wspomnień z dzieciństwa – najczęściej pod postacią gęstych wianków albo puchatych dmuchawców. Kwitnie dwa razy w roku, ale do momentu tego pierwszego – wiosennego – pozostało jeszcze sporo czasu. Jednak już teraz możemy czerpać z jego niespotykanych właściwości smakowych i leczniczych – wykorzystując dostępne przez cały rok – kwiaty suszone.

Syrop, napar, herbata z mniszka lekarskiego

Kwiat mniszka ma mnóstwo zastosowań i można go przetwarzać na wiele sposobów. Najprostszy w przygotowaniu jest napar. Wystarczy 5-6 ususzonych kwiatów zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na 10 minut, a następnie dodać odrobinę miodu. Ta kwiatowa herbatka ma piękny, słoneczny kolor, delikatny smak i aromat pierwszych dni lata. Świetnie sprawdza się zarówno w zimowe wieczory, jak i wietrzne poranki. Doskonale smakuje także własnoręcznie przygotowany syrop z kwiatów mniszka. Można dodać go do herbaty, deseru, popijać z gorącą czekoladą albo szklanką ciepłego mleka.

Mniszek Kwiat EcoBlik

Ekologiczny Kwiat mniszka

Przykład

Wystarczy już kilka łyżeczek dziennie, aby syrop pozwolił oczyścić drogi oddechowe, a także pomógł zapobiegać i leczyć dolegliwości kobiece.

Syrop z kwiatów mniszka według receptury Stefanii Korżawskiej

Składniki:

6 garści suszonych kwiatów mniszka
3 litry wody
1,5 litra miodu naturalnego
6 łyżek octu jabłkowego lub sok z 1 cytryny

Sposób przygotowania:

Kwiat mniszka zalać wodą i ogrzewać na małym ogniu przez 20 minut, po czym odstawić na noc. Rano przecedzić, wycisnąć kwiatki i do płynu dodać miód. Gotować na bardzo małym ogniu ok. 5 minut, pod koniec gotowania, dodać 6 łyżek octu jabłkowego lub sok z cytryny. Zagotować, następnie rozlać gorący syrop do butelek.


Mniszek liść

reklama


Mniszek lekarski – dobry w zimie!

Kwiaty mniszka podawane na różne sposoby wpływają bardzo korzystnie na samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Przede wszystkim, bogate w witaminy A i C oraz karotenoidy, czyli przeciwutleniacze, wzmacniają naszą odporność, wspomagają wzrok oraz poprawiają wygląd skóry. Co więcej, wzmagają czynności wątroby, a co za tym idzie – przyspieszają trawienie. Generalnie więc pozwalają wzmocnić organizm podczas zimy, aby w zdrowiu i świetnej formie oczekiwał pierwszych promieni wiosennego słońca. Regulują poziom hormonów żeńskich, dzięki czemu chronią przed wszelkimi kobiecymi dolegliwościami. Do kwiatów, warto dołączyć także liście mniszka – te z kolei mają zdolność usuwania nadmiaru sodu i potasu oraz oczyszczają krew z toksyn. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pozwala uniknąć zatrzymania wody w organizmie, obrzęków, nadciśnienia, apatii i wielu innych, nieprzyjemnych dolegliwości. Mniszek lekarski zimą to zatem doskonała recepta na regenerację skóry oraz nienaganną sylwetkę i pogodny nastroju.

Mniszek lekarski poza sezonem – gdzie go znaleźć?

Dopóki nie zakwitną na łąkach, kwiaty mniszka znajdziemy w sklepach zielarskich, a nawet takich ze zdrową żywnością. Warto zwrócić uwagę na ekologiczny certyfikat, który da nam pewność, że rośliny pochodzą z czystych terenów i że nie rosły przy zanieczyszczonych spalinami drogach i na obszarach przemysłowych. Dzięki temu, nawet takie ususzone będą miały piękny, intensywnie żółty kolor, przypominający nam ciepło i zapach lata – nawet w środku najostrzejszej zimy.

Tekst przygotowany dla portalu

wieszjak

« wróć

Przeczytaj też