Dobroczynna krzemionka – czemu jest taka ważna i gdzie jej szukać?
Choć to drugi najbardziej rozpowszechniony pierwiastek na Ziemi, to jednak ciągle jest mało znany i niedoceniany. Rzadko dbamy o to, aby znalazł się w naszej diecie i nie zawsze wiemy, jaki ma wpływ ma nasze zdrowie. Krzem, bo to właśnie o nim mowa, najczęściej występuje pod postacią krzemionki, która powinna stanowić jeden z najważniejszych elementów codziennego jadłospisu.
Jaką rolę odgrywa krzemionka w organizmie człowieka?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż krzemionka obecna jest w wielu narządach i gruczołach naszego organizmu. Jest jej znacznie więcej, niż chociażby cynku czy żelaza. Stanowi cenny budulec między innymi mózgu, trzustki, wątroby, serca, śledziony, a przede wszystkim – paznokci, skóry i włosów, a co za tym idzie – odpowiada za ich piękny i zdrowy wygląd. Wchodzi również w skład kolagenu, czyli białka tkanki łącznej odpowiedzialnego za elastyczność skóry.
To właśnie dzięki diecie bogatej w krzem, nasze stawy, kości, serce, skóra, włosy oraz paznokcie będą mocne i zdrowe. Krzemionka pomaga odbudować chrząstkę stawową i przyczynia się do regeneracji kości, a więc jest szczególnie polecana dla osób po urazach ortopedycznych. Co niezwykle istotne przy współczesnych chorobach cywilizacyjnych, wspomaga również pracę serca i naczyń krwionośnych – uniemożliwiając cholesterolowi odkładanie się na ściankach tych narządów.
Skutki niedoboru krzemionki
Dawka krzemu, jaką powinniśmy codziennie przyjmować, to od 20 do nawet 50 mg. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek zwiększa się w szczególnych przypadkach. Więcej krzemionki powinny zażywać dzieci, osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i, jak zostało już wspomniane – rekonwalescenci po urazach kostnych. Niestety, ludzki organizm ma słabą zdolność przyswajania i magazynowania krzemionki, dlatego też należy ją stale i regularnie dostarczać wraz z jedzeniem. Dodatkowo, przyswajanie to utrudnione jest przez spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, wysoko przetworzonej żywności, a nawet niektórych witamin z grupy B. Z tego powodu, zdecydowana większość populacji cierpi na niedobór krzemu. Co to oznacza?
Niedobór krzemionki w organizmie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Ponieważ jest odpowiedzialna za dobrą kondycję skóry, paznokci oraz włosów, w pierwszej kolejności to ich stan ulegnie pogorszeniu. Najbardziej ucierpią na tym paznokcie, które będą słabe, łamliwe, a ich płytka zacznie pękać i rozdwajać się. Jednakże, to wciąż mało istotny problem, w porównaniu z pozostałymi konsekwencjami, wynikającymi z niedoboru krzemu. Z czasem może wystąpić osłabienie kości i liczne dolegliwości z tym związane, a także schorzenia oczu, zębów, trądzik, łojotok, problemy z naczyniami krwionośnymi oraz pojawienie się kamieni w nerkach. Dodatkowo, to obecność krzemionki w organizmie jest gwarantem dobrego przyswajania innych minerałów – stąd jej ewentualny niedobór będzie przyczyną nieprawidłowego wchłaniania składników odżywczych. Jak więc zadbać o prawidłowy poziom krzemionki w organizmie?
Dieta bogata w krzemionkę
Produkty bogate w krzemionkę powinny być spożywane codziennie. Zamiast przyjmować sztuczne suplementy diety, należy układać swój jadłospis tak, aby był naturalnym źródłem krzemu i innych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania pierwiastków.
Krzemionkę znajdziesz przede wszystkim w kaszy jaglanej, która stanowi także wartościowe źródło lecytyny, antyoksydantów, witaminy E i witamin z grupy B – w tym kwasu foliowego. Dzięki swoim właściwościom, kasza jaglana poprawia przemianę materii, oczyszcza i odkwasza. Co więcej, skutecznie rozgrzewa, usuwa wilgoć z organizmu i reguluje poziom cholesterolu. Dodatkowym jej atutem jest nie tylko brak alergenów, ale również brak glutenu, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością wśród osób cierpiących na celiakię. To świetny zamiennik makaronu, ryżu, ziemniaków i pieczywa – a ze względu na swój neutralny smak, może być podawana zarówno do dań słodkich, jak i słonych. Wystrzegaj się jedynie gorzkiej kaszy jaglanej.
Duża ilość krzemu znajduje się również w skrzypie polnym, który doskonale sprawdzi się w postaci ziołowej herbaty, popijanej w ciągu dnia. Właściwości skrzypu znane były od dawna. Chętnie zażywano go nie tylko w celach leczniczych, ale przede wszystkim dla poprawy urody. Roślina ta w dużej mierze składa się z krzemu – stąd skrzyp szczególnie poleca się osobom dotkniętym problemami wypadających włosów, łamliwych paznokci i zmianami skórnymi. Dobrym źródłem krzemionki są również ogórki, rzodkiewki, płatki owsiane, pokrzywa, łuski ziaren zbóż oraz skórki owoców – pamiętaj jednak, aby pochodziły z ekologicznych owoców, bez pozostałości po pestycydach i metalach ciężkich.
Bez regularnej porcji krzemu, dostarczanej codziennie wraz z pożywieniem, organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Krzem to gwarancja zdrowia i urody.
Ekologiczna Kasza Jaglana EcoBlik
« wróć