Uprawa i obróbka kawy

« wróć Kawa roślina

Produkcja kawy, jednego z najważniejszych dóbr eksportowych w branży spożywczej, stanowi potężne przedsięwzięcie. Opiera się na nim gospodarka wielu państw.

Krzewy i drzewa kawowca uprawia się wyłącznie w tzw. Pasie Kawowym. Obejmuje on południe naszego globu, a więc północną część Ameryki Południowej i Amerykę Łacińską, centralną część Afryki oraz niewielki obszar Azji Południowej oraz Oceanii.

Uprawa kawowca wymaga lekko górzystego terenu i specjalnych warunków klimatycznych oraz glebowych. Ich specyfikacja w dużej mierze zależy od gatunku krzewu. Zwykle jednak, wskazuje się na takie cechy, jak odpowiednia wysokość, na której powstanie plantacja, umiarkowana wilgotność gleby oraz małe wahania temperatur.

Podczas zbiorów wykorzystuje się jedną z trzech metod pozyskiwania ziaren. Najbardziej tradycyjne, a jednocześnie typowe dla kaw ekologicznych, jest zbieranie ręczne. Polega ono na selekcji i zrywaniu z krzaczków tylko tych owoców, które są zdrowe i dojrzałe. Drugą metodę stanowi strącanie, dokonywane poprzez energiczne wstrząsanie krzewem. Trzecia technika, to metoda mechaniczna. Najszybsza, ale niestety często uszkadzająca drzewka i nie dokonująca żadnego odsiewu owoców niedojrzałych oraz zepsutych.

Po zbiorach kawa trafia do dalszej obróbki. Wyróżnia się tu dwie techniki. Obie mają na celu usunięcie łupiny i miąższu, które otulają ukryte w środku ziarenko kawy.

Pierwsza to metoda tzw. sucha, która polega na zbieraniu owoców już lekko wysuszonych. Następnie  poddaje się je dalszemu procesowi suszenia – aż do całkowitego odpadnięcia łupiny.

Druga to metoda tzw. mokra, która charakteryzuje kawy wysokiej jakości. Rozpoczyna się ona od ręcznego zbierania tylko dojrzałych owoców. Te zanurza się w wodzie i dokładnie oczyszcza. Następnie oddziela się ziarna od miąższu i łupiny. Pod koniec dokonuje się fermentacji i usuwa śluzową otoczkę ziaren. Dopiero tak przygotowane, poddawane są procesowi suszenia.

W ten sposób przygotowane ziarna kawy są zielone i surowe. To proces wypalania kawy sprawia, że brązowieją i nabierają tak dobrze znanego nam aromatu. A jakie były początki kawy? Czytaj tutaj

« wróć

Przeczytaj też