Tłuszcz i jego znaczenie w codziennej diecie
Nasz organizm, aby zachować zdrowie, siły i urodę, powinien codziennie otrzymywać sporą dawkę węglowodanów, nieco mniejszą białka oraz jeszcze mniejszą tłuszczu. Żadnego z tych składników nie można całkowicie wyeliminować z diety, gdyż może to grozić poważnymi zaburzeniami. Wiele diet odchudzających całkowicie lub prawie całkowicie eliminuje tłuszcz z codziennej diety, co jest wielkim błędem. Zarówno niedobór, jak też nadmiar tego składnika prowadzi do wielu schorzeń.
Dlaczego potrzebujemy tłuszczu?
Tłuszcz dostarcza naszemu organizmowi ogromnej ilości kalorii. 1 gram tłuszczu zawiera tyle kalorii, ile 2-3 gramy węglowodanów bądź białka. Zawiera on także sporo witamin, zwłaszcza witaminę A, D, E, K.
Ponadto pomaga we wchłanianiu tych witamin, gdy znajdują się w beztłuszczowych produktach – na przykład w marchewce. Tłuszcz wpływa korzystnie na pracę mózgu i układu nerwowego, zapobiega urazom stawów, jest niezbędny dla budowania zdrowej skóry, włosów, zębów i kości, a także dla dobrego wzroku.
Pamiętajmy jednak, że jego nadmiar jest szkodliwy. Osoby żywiące się głównie bardzo tłustymi produktami, zwłaszcza gdy są to produkty zwierzęce, mogą cierpieć na podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi, miażdżycę, nie mówiąc już o nadwadze. Spożywanie nadmiernych ilości tłuszczu może też objawiać się problemami skórnymi, trądzikiem, cellulitem, przetłuszczającymi się włosami.
Dlatego też należy wprowadzać do codziennej diety tłuste potrawy z umiarem, a także rozgraniczyć dobre – czyli roślinne tłuszcze i te, których potrzebujemy znacznie mniej – czyli tłuszcze zwierzęce. Warto spożywać przede wszystkim te roślinne – bardziej wartościowe od zwierzęcych, lepiej przyswajane przez organizm i zawierające mniej cholesterolu.
Tłuszcz roślinny a zwierzęcy
Tłuszcz zwierzęcy znajdziemy praktycznie w każdym produkcie mięsnym czy nabiałowym. Szczególnie bogate w ten składnik okazują się wyroby z wieprzowiny – takie jak smażone na tłuszczu kotlety schabowe, boczek czy smalec – ciężko jednak przypisać je zbilansowanej diecie, więc i tak jak najrzadziej powinny pojawiać się one na naszym talerzu. Sporo tłuszczu zawierają także niektóre sery, śmietana, masło oraz jajka. Mniej tłusty, a tym samym zdrowszy i mniej kaloryczny jest drób.
Specyficznym produktem zwierzęcym okazują się ryby i owoce morza. Mimo że zawierają ogromne ilości tłuszczu, to są zarazem zdrowe, gdyż tłuszcz stworzeń morskich zawiera mniej cholesterolu i innych szkodliwych składników od tłuszczu zwierząt lądowych. Ponadto w rybim tłuszczu znajduje się znacznie więcej witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych. Dlatego też nie tylko nie powoduje on problemów z sercem czy nadwagą, ale wręcz sprzyja odchudzaniu. Osoby, które pragną obniżyć poziom cholesterolu czy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, koniecznie powinny rzadziej jeść wieprzowinę, a częściej ryby i owoce morza. Należy jedynie pamiętać, aby pochodziły one ze sprawdzonego źródła – dalekiego od skażenia rtęcią i metalami ciężkimi.
Wiele zdrowych tłuszczy znajdziemy także w roślinach. Zawierają go między innymi rośliny strączkowe i orzechy. Doskonałym źródłem tłuszczów roślinnych okazują się również pestki dyni i słonecznika, oliwki, rzepak, awokado – którego tłuszcze okazują się bardzo podobne w składzie do tłuszczu rybiego – sprzyja więc odchudzaniu.
Diety bogate w tłuszcze roślinne
Tłuszcze roślinne posiadają korzystniejszy wpływ na zdrowie człowieka, niż te zwierzęce. Dlatego dieta wegetariańska, a zwłaszcza wegańska, oparta na tłuszczach roślinnych, a nie zwierzęcych, okazuje się z tego względu bardzo zdrowa dla organizmu, zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, chorób serca, miażdżycy, nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu.
Bardzo dobrą opinią cieszy się również dieta śródziemnomorska. Mięso ssaków czy drobiu występuje w niej w minimalnych ilościach, podobnie jak jajka, mleko, sery. W jadłospisie śródziemnomorskim występuje za to sporo ryb i owoców morza, które okazują się pełnowartościowym źródłem zarówno tłuszczu, jak i białka. Nie brakuje również oliwek i wytłaczanej z nich oliwy oraz orzechów. Co więcej, dieta śródziemnomorska bazuje przede wszystkim na świeżych warzywach i owocach, co okazuje się szczególnie korzystne dla naszego organizmu. Świadczy o tym piękna cera wielu mieszkańców południa Europy, a także ich długowieczność. Wśród Włochów, Hiszpanów, Francuzów czy Greków można znaleźć niezwykle wysoki odsetek stulatków, którzy wciąż cieszą się wspaniałą kondycją. Zawdzięczają to między innymi ograniczeniu tłuszczu zwierzęcego na rzecz tłuszczu roślinnego.
Pamiętajmy zatem o włączaniu zdrowych tłuszczy – szczególnie tych roślinnych – do naszej diety. To pozwoli utrzymać w organizmie równowagę, prawidłowy metabolizm, bogactwo wartości odżywczych i cieszyć się zdrowiem przez długie lata.
« wróć