Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie

« wróć Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie

Zapachy mają wielką moc, której na co dzień się poddajemy – często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Aromaty mogą jednak nie tylko wywoływać w nas bardziej lub mniej pozytywne emocje – one są w stanie również nas odprężać i leczyć. Stąd tak wielka moc olejków eterycznych. W czym tkwi tajemnica ich działania?

Charakterystyka olejków eterycznych

Naturalne olejki eteryczne to nic innego jak silnie stężone koncentraty uzyskiwane z roślin świeżych lub suszonych – drogą destylacji parowej, absorpcji, wyciskania lub ekstrakcji. Skład każdego olejku jest bardzo trudny do odtworzenia w sposób sztuczny i laboratoryjny, ponieważ związki te mają skomplikowane składy i potrafią być kompozycją nawet kilkuset składników! Wonne substancje, w zależności od konkretnej rośliny, mogą znajdować się w pędach, owocach, kwiatach, liściach, a nawet korzeniach.

Olejki eteryczne są wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym, medycznym, spożywczym, perfumeryjnym, a także używa się ich w medycynie naturalnej czy jako środka do odstraszenia owadów.

Jedyne, o czym należy pamiętać, to fakt, iż ze względu na bardzo wysokie stężenie, olejki eteryczne mogą wywoływać podrażnienia skóry – w tym reakcje alergiczne. Przed zastosowaniem takiego olejku należy zatem wykonać próbę uczuleniową.

Olejki można rozcieńczać wodą lub mieszać na przykład z balsamem do ciała.

Drogocenne właściwości olejków eterycznych

Tak jak rośliny wykazują różne właściwości lecznicze, tak i pochodzące z nich olejki, będą miały inne działanie. Należy zatem dobierać je według indywidualnych potrzeb. Wszystkie natomiast posiadają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Ponadto:

  • przeciwbólowe: olejek arcydzięglowy, bazyliowy, eukaliptusowy, goździkowy, lawendowy
  • łagodzące przeziębienie: olejek lawendowy, sosnowy, jodłowy
  • ułatwiające trawienie: olejek miętowy, anyżowy
  • antydepresyjne: olejek szałwiowy, tymiankowy, pomarańczowy ze skórki, jałowcowy
  • ułatwiające zasypianie: olejek pomarańczowy ze skórki, bazyliowy, jałowcowy, lawendowy
  • łagodzące bóle reumatyczne: olejek eukaliptusowy, goździkowy, kamforowy, muszkatołowy
  • uspokajające: olejek cedrowy, geraniowy, lawendowy
  • moczopędne: olejek pietruszkowy, jałowcowy
  • antybakteryjne: olejek brzozowy, cytrynowy, koperkowy, różany
Komin na olejki

Jedną z prostszych metod aromaterapii jest użycie kominka ceramicznego

Aromaterapia – jak używać olejków w domu?

Kiedy już wybierzemy odpowiedni dla siebie olejek, warto bliżej przyjrzeć się zjawisku aromaterapii. Jest to leczenie za pomocą zapachów – znane ludzkości od dawien dawna. Medycyna naturalna chętnie wykorzystywała roślinne wonie w celu poprawy nastroju lub łagodzenia bólu już 3000 lat przed naszą erą i robi to do dnia dzisiejszego! Jeśli chcemy samodzielnie w domu zastosować aromaterapię, mamy kilka możliwości:

  1. Kominek zapachowy. Takie kominki niegdyś były bardzo popularne. Przypomnijmy sobie o nich właśnie teraz, w kontekście leczenia zapachami. Na czym polega ich działanie? Do górnej części kominka, tak zwanego zbiorniczka, wlewamy kilka kropli olejku (możemy rozcieńczyć go ciepłą wodą), a następnie do dolnej części wkładamy świeczkę-podgrzewacz. Najlepiej sprawdzają się tu olejki kojące, uspokajające, mające działanie antydepresyjne.
  2. Masaż. Przy użyciu olejków można wykonać również relaksujący i uspokajający masaż. Wystarczy dodać olejek do oliwki lub balsamu do ciała – wystarczy kilka kropli (!), a następnie przystąpić do delikatnego masażu. Pamiętajmy, że tylko naturalne olejki eteryczne można stosować na skórę.
  3. Kompres. W przypadku bólów reumatycznych lub głowy, warto zastosować kompres. Tutaj również powinniśmy rozcieńczyć kilka kropel olejku wodą, a następnie taki płyn przelać na przykład na wilgotny ręcznik i przykładać do bolącego miejsca.
  4. Kąpiel. Aby wziąć relaksującą, ułatwiającą zasypianie i kojącą kąpiel, wystarczy do niezbyt gorącej wody (nie więcej niż 38 stopni Celsjusza) wlać kilka kropel wybranego przez siebie olejku i domowe SPA gotowe!

Aromaterapia to świetny sposób na regenerację i relaks – poznaj także inne najskuteczniejsze techniki relaksacyjne.

« wróć

Przeczytaj też