Najskuteczniejsze techniki relaksacyjne
Współczesna liczba stresorów, czyli czynników i sytuacji wywołujących stres, jest tak wysoka, że niemalże niemożliwe okazuje się całkowite wyeliminowanie ich z naszego życia. Stres u każdego z nas wywoływany jest przez inne bodźce i okoliczności – zupełnie inaczej na niego reagujemy. Długotrwałe jednak napięcie, spowodowane czynnikami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko na tle psychicznym, ale również fizycznym. Z tych właśnie powodów tak istotne jest, abyśmy nauczyli się kontrolować swój stres, umieli nad nim zapanować oraz zniwelować go. Pomogą nam w tym proste techniki relaksacyjne.
Nikt z nas nie powinien doprowadzać do sytuacji, kiedy stres przejmuje kontrolę nad tym, jak się czujemy, zachowujemy, co mówimy. To bardzo silna emocja prowadząca do wzburzenia, zdenerwowania, lęku, a w dłuższej perspektywie również chorób. Oczywiste więc jest, że powinniśmy nauczyć się nad stresem panować, zmniejszać go do minimum, a nawet wyeliminować wtedy, kiedy to jest możliwe. Odprężenie, zrelaksowanie i ukojenie pozwala nam bardziej racjonalnie myśleć i działać, dlatego zadbajmy o to, by tak się czuć.
Czym są techniki relaksacyjne?
Technikami relaksacyjnymi nazywamy metody na rozładowanie napięcia fizycznego oraz psychicznego wywoływanego lękami i stresem. Pozwalają one na odprężenie się, spojrzenie na stresujące nas sytuacje z dystansem. Ponieważ trening czyni mistrza – z czasem mogą pomóc znacznie podwyższyć naszą odporność na wpływ sytuacji stresogennych.
Metody te mają umożliwić radzenie sobie ze swoim umysłem oraz ciałem w stanach zdenerwowania, a w dłużej perspektywie pomóc nauczyć się kontrolować własne emocje. Pozwalają one się zrelaksować, odprężyć i uspokoić.
Metody relaksacyjne nie są skierowane tylko dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami. Będą one przydatne każdemu z nas, zwłaszcza jeśli mamy stresującą pracę, trudny okres w życiu rodzinnym, czy po prostu nie potrafimy do końca zapanować nad własnymi reakcjami. Poniżej kilka wskazówek, które z powodzeniem możemy zastosować w sytuacjach napięcia.
Masaż
Masaż to zdecydowanie jedna z popularniejszych technik relaksacyjnych. Pomaga on rozluźnić napięte mięśnie, przynosi ulgę tym, które są obolałe, uspokaja i koi nerwy, a także pozwala się zrelaksować i zapomnieć o stresorach. Ta metoda ułatwia również zasypianie. Taki masaż może być wykonywany również w domu. Poproś bliską osobę o rozmasowanie mięśni karku i szyi. Pamiętaj, że taki masaż powinien być bardzo delikatny, spokojny i wolny, bez wykonywania silnych oraz gwałtownych ruchów.
Więcej o dobroczynnych właściwościach masażu przeczytasz tutaj.
Aromaterapia
Aromaterapia to technika relaksacyjna, w której wykorzystuje się zapachy. Z powodzeniem można przeprowadzić ją w domu i to na kilka sposobów. Można użyć kominka aromatycznego lub wykonać kompres z gazy oraz wody i olejku. Świetnie sprawdzi się także relaksująca, aromatyczna kąpiel.
Wystarczy dobrać odpowiedni olejek – niektóre działają pobudzająco, poprawiając jednocześnie samopoczucie, inne kojąco, przeciwbólowo i relaksująco. Należą do nich olejki: szałwiowy, eukaliptusowy, geraniowy, jałowcowy i tymiankowy.
Aktywność fizyczna
Kiedy organizm jest zestresowany, charakteryzuje go podwyższony poziom stresu, zwany kortyzolem. Nie ma lepszej metody na jego obniżenie jak podjęcie aktywności fizycznej. Okazuje się, że dopiero „wybieganie” złych emocji i nerwów działa kojąco. Dobrymi sposobami na uspokojenie się i odprężenie są między innymi pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy rolki.
Więcej na temat dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie przeczytasz tutaj.
Trening Jacobsona
Trening Jacobsona, nazywany również relaksacją mięśni, to metoda szczególnie polecana osobom, u których stres występuje permanentnie i prowadzi do zaburzeń normalnego rytmu życia, jak chociażby do bezsenności. Trening ten został opracowany kilkadziesiąt lat temu, a jego twórca, Edmund Jacobson, przekonywał, że odprężenie psychiczne następuje dopiero wtedy, kiedy rozluźnimy się fizycznie. Ta metoda polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych. Należy trening powtarzać aż do tego momentu, kiedy uda nam się osiągnąć relaksację zróżnicowaną, czyli taki stan, gdzie tylko potrzebna nam w danej chwili grupa mięśni jest napięta, a inne są rozluźnione. Trening Jacobsona przebiega etapami. Zaczynamy od napinania i rozluźniania mięśni rąk, potem twarzy i głowy, pleców i klatki piersiowej, brzucha, nóg, a na koniec palców u rąk i nóg.
Metodę Jacobsona można stosować w każdym miejscu: jadąc autobusem, siedząc w poczekalni, oglądając telewizję. Ćwiczenie jej regularnie nauczy radzić sobie ze stanami lękowymi oraz silnym stresem.
Przeczytaj więcej na temat negatywnego wpływu stresu na nasze zdrowie.
« wróć