Masaż – jaki ma wpływ na zdrowie?
Historia masażu sięga jak wiemy zamierzchłych czasów. Wielu naszych przodków z różnych stron świata doceniało rolę masażu w poprawie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Ten zabieg był niegdyś również sposobem na medytację i wprowadzenie się w stan ukojenia. Niewątpliwe, aż po dzień dzisiejszy, masaż spełnia te same funkcje. Choć wielu z nas widzi w nim jedynie przyjemne i odprężające doznanie, to jednak jego korzystne właściwości można wyliczać bez końca.
Masaż a zdrowie
Masaż po męczącym dniu to nie tylko dobry sposób, by się rozluźnić i ułatwić sobie zasypianie. Związki pomiędzy rozcieraniem, głaskaniem, ugniataniem ciała a zdrowiem są o wiele szersze i warto je poznać, by przekonać się o niezwykle pozytywnym działaniu masażu.
Rzecz jasna, masaż w pierwszej kolejności wpływa na tkankę skórną oraz mięśnie. Wszystkie ruchy, które są wykonywane podczas masowania, ulepszają funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych oraz działają niczym delikatny peeling. W nieinwazyjny sposób ściera się obumarły naskórek oraz uelastycznia skórę, dzięki czemu zyskuje ona gładkość, jędrność oraz zdrowszy koloryt.
W przypadku mięśni natomiast, mamy do czynienia przede wszystkim z niwelowaniem bólu oraz napięcia, które dla wielu zestresowanych lub uprawiających sport osób są codziennością. Dodatkowo, masaż dostarcza mięśniom tlenu i substancji odżywczych, a także poprawia ich zdolność do pracy, dzięki czemu stają się nawet kilkukrotnie bardziej wydajne. Przy okazji działania na tkankę skórną, wszelkie ugniatanie i rozcieranie oddziałuje również na tkankę tłuszczową, przyspieszając jej spalanie i przemianę materii. Właśnie dlatego masaże szczególnie polecane są kobietom, które zmagają się z cellulitem na udach czy pośladkach. Stąd wielkim odkryciem medycyny estetycznej jest masaż bańką chińską.
Niewątpliwie masowanie wpływa na układ krwionośny. Zwiększa przepływ krwi w żyłach, a to z kolei poprawia dotlenienie oraz odżywienie komórek, wspomaga odpływ krwi żylnej i pracę serca. Masaż oddziałuje także na układ kostny oraz stawy. Może stanowić element rozgrzewki, gdyż podwyższa temperaturę. W ten sposób masowanie może zapobiec wielu kontuzjom, a także zwiększyć elastyczność stawów, co jest bardzo istotne w przypadku sportowców. Ta grupa osób korzysta z tego typu zabiegów również w celu regeneracji po intensywnych wysiłkach, zawodach, czy treningach.
Oprócz wyżej wymienionych korzystnych cech masażu, należy wspomnieć jeszcze o jego wpływie na inne układy. Masowanie poprawia wentylację płuc i wspomaga usuwanie śluzu z układu oddechowego, wzmaga apetyt oraz wydzielanie soku żołądkowego, a ponadto zwiększa zdolności filtracyjne nerek.
Wpływ na psychikę
Z pewnością wielu z nas intuicja podpowiada, że masaż wpływa nie tylko pozytywnie na zdrowie ciała, ale również na psychikę. Każdy, kto choć raz był masowany wie, jak bardzo przyjemny oraz odprężający jest to zabieg.
Masowanie korzystnie oddziałuje na układ nerwowy. Podczas wykonywania ruchów pocierania czy głaskania stymulujemy przewodnictwo nerwowe. Taki zabieg pomaga zrelaksować się, ukoić nerwy, a także jest doskonałym środkiem w przypadkach przewlekłego stresu czy nerwicy. Masaże relaksacyjne mogą być wykonywane w salonach lub w domu przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Można przeprowadzać je przy użyciu balsamów, olejków, specjalnych gąbek i masażerów, a nawet płynnej czekolady. Żeby spotęgować odprężającą funkcję masowania, warto użyć naturalnych olejków eterycznych, które pomogą uspokoić się oraz poprawią nastrój. Technika masażu jest z dobrym skutkiem wykorzystywana u pacjentów chorych na depresję lub cierpiących na stany lękowe.
Dobroczynne działanie
Masaż to doskonała propozycja dla osób, które lubią dbać o swoje zdrowie w niekonwencjonalnym sposób oraz przywiązują dużą wagę do profilaktyki. Dodatkowo, powinni zainteresować się nim wszyscy ci, którzy borykają się z chronicznymi lękami, stresami lub potrzebują rozluźnienia. Zabieg ten dodaje energii, pozwala się wyciszyć, skutecznie odpręża oraz polepsza samopoczucie. Regularne zażywanie masażów pozwoli usprawnić krążenie krwi w żyłach, a tym samym przyczyni się do lepszej kondycji wielu układów oraz poprawi wygląd skóry.
O poszczególnych technikach masażu przeczytasz tutaj.
« wróć