Makarony – zdrowe węglowodany
Makaron, czyli wysuszone ciasto przygotowane na bazie wody i mąki na dobre zagościło na naszych stołach. Wyrabiane z różnych rodzajów mąki, formowane w różne kształty, podawane z rozmaitymi sosami – karmi nas od wieków, dostarczając radość i kulinarne szczęście.
Włochy – królestwo makaronu
Makaron pojawia się w kulturze kulinarnej niemalże w każdym zakątku świata. Co więcej – wbrew pozorom nie pochodzi z Włoch, a z Chin (!). Źródło najstarszego makaronu sięga cztery tysiąclecia wstecz, a jego pierwsze ślady znaleziono właśnie w Chinach. Najprawdopodobniej do Europy dotarł znacznie później, jednak na pewno w XII wieku był już znany mieszkańcom południa Włoch. Obecnie to właśnie tam spożycie makaronu jest największe, gdyż stanowi podstawę wielu klasycznych włoskich dań.
Pszenica durum
Przez wieki tworzono różne wariacje na temat makaronu. Podstawowy przepis obejmuje wodę oraz pszenicę twardą, tzw. durum, jednak współcześnie do zrobienia makaronu używa się również innych mąk, a także jajek oraz dodatkowych składników – jak chociażby szpinaku, suszonych pomidorów czy atramentu z kałamarnicy, który makaronowi nadaje głęboki, czarny odcień.
Al dente
Proces tworzenia makaronu zaczyna się w momencie zmieszania potrzebnych składników, a następnie ich dokładnego wygniatania. Ciasto makaronowe nie zawiera spulchniaczy, jest zbite i twarde. Potem formuje się i wyciska bądź kroi odpowiednie kształty płatów makaronu. Na końcu następuje suszenie. Tak przygotowany makaron należy przed zjedzeniem ugotować. Najlepiej smakuje al dente, czyli wówczas gdy jeszcze jest odrobinę twardy i jędrny.
TOP 5 najpopularniejszych rodzajów makaronu:
1. Spaghetti
Choć spaghetti może kojarzyć się z nazwą całego dania, to jednak jest to przede wszystkim nazwa makaronu — jego rodzaju – długich, dość cienkich nitek, przypominających po ugotowaniu sznurki. To popularny i dostępny na całym świecie makaron. Najczęściej je się go z pomidorowym bądź śmietanowym sosem.
2. Fusilli – świderki
Jeden z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce typów makaronu. Pochodzi z południa Włoch, a dokładniej z regionu Kampania. Kształtem przypomina małe wiertła, dlatego w naszym kraju znamy go również pod nazwą świderki. We Włoszech używa się fusilli do zapiekanek, sałatek i sosów, natomiast u nas często stanowi dodatek do zup.
3. Penne – rurki
Penne, czyli popularne rurki, zwane także piórami, również pochodzą z południowych rejonów Włoch. Ze względu na swój rurkowaty kształt, dobrze pasują do sosów i pesto. Podaje się je także z owocami morza.
4. Lasagne – płaty
Makaron lasagne to szerokie, cienkie i długie płaty, których używa się do zrobienia potrawy o tej samej nazwie. Płaty lasagne należy przełożyć sosem, mięsem, warzywami, serem bądź innymi składnikami dania, tworząc tym samym słynną włoską zapiekankę.
5. Muszelki
Muszelki mogą mieć różną wielkość. Te najmniejsze serwuje się z sałatkami, sosami albo zupami, natomiast większe nadziewa się farszem mięsnym, serowym czy warzywnym i podaje zapiekane na obiad albo w formie zimnej przekąski.
Sprawdź, jak ważna jest rola węglowodanów w diecie.
« wróć