Jak skomponować jadłospis na lato?

« wróć Jak skomponować jadłospis na lato

Lato to czas, gdy aura zachęca nas do spędzania wolnego czasu na dworze. Świeże powietrze i ruch, a także dostatek słońca sprawiają, że  potrzeby naszego organizmu w zakresie żywienia ulegają zmianie. Jak więc odżywiać się w okresie letnim, aby cieszyć się pełnią energii?

Zimą nasz organizm potrzebuje więcej kalorii, niż latem. W obliczu chłodów potrzebujemy wówczas utrzymać odpowiednią temperaturę ciała oraz wysoką odporność. W okresie letnim ulega to zmianie i częstszą potrzebą organizmu jest jego ochłodzenie.

Kiedy na zewnątrz jest gorąco, nasz jadłospis nadal jednak musi być pełnowartościowy, dostarczający nam energii do działania. Powinien więc obfitować w produkty sezonowe, czyli świeże warzywa i owoce. Również włączanie do codziennego menu produktów wysokobłonnikowych, pomoże nam w lepszej przemianie materii.  Należą do nich między innymi płatki owsiane, jaglane oraz gryczane. Mimo podwyższonej temperatury, nadal należy pamiętać o ogólnych zasadach – w tym o regularnych pięciu posiłkach w ciągu dnia.

Sezonowe warzywa

Sezonowe warzywa to doskonały pomysł na zdrowy i pożywny posiłek

Jadłospis na lato

Śniadanie – również latem – to najważniejszy posiłek dnia. Warto aby pojawiły się tutaj sezonowe warzywa i owoce.  Warto je połączyć na przykład z płatkami lub kaszą.

Najzdrowsze sposoby przyrządzania potraw, nie tylko latem,  to gotowanie na parze oraz pieczenie. Można także przygotować chłodnik – jako alternatywę dla klasycznej zupy. Z pomocą przychodzą także sałatki, które przygotowane z dodatkiem aromatycznych przypraw, nie tylko uregulują trawienie, ale dostarczą niezbędne witaminy i minerały.

Dla osób szukających zamiennika potraw mięsnych, świetnym rozwiązaniem są posiłki przygotowane na bazie roślin strączkowych – stanowią wówczas źródło zdrowego białka, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Prawidłowe nawodnienie organizmu

Kwestia napojów w lecie to sprawa najwyższej wagi. Nasz organizm, jak nigdy w ciągu roku potrzebuje stałego poziomu nawilżenia od wewnątrz. Standardowo, niezależnie od pory roku, powinniśmy wypijać około 2 litrów płynów dziennie.  W lecie, gdy panują wysokie temperatury lub w wypadku zwiększonej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie to może wzrosnąć nawet do 2,5 – 3 litrów. O tym jak istotne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, więcej przeczytasz tutaj.

 

« wróć

Przeczytaj też