Rumianek >> Dowiedz się więcej

« wróć Rumianek

Rumianek to zdecydowanie jeden z najstarszych ziołowych leków. Jego nazwa i właściwości pojawiają się w traktatach medycznych pochodzących ze starożytności, a i w Polskim ziołolecznictwie znany był od początku. Występuje prawie na całym obszarze Europy, w Ameryce Południowej, Australii oraz części Azji. To roślina wymagająca w uprawie, jednoroczna i światłolubna. Kwitnie od maja do jesieni, czasami nawet dwa razy do roku. Rumianek zawiera wiele cennych składników: witaminę C, garbniki, potas, mangan oraz azulen, któremu zawdzięcza większość swoich właściwości leczniczych.

rumianek

rumianek

Picie naparów z rumianku sprzyja zwiększaniu produkcji soków trawiennych oraz żółci. Dzięki temu poprawia trawienie, reguluje przemianę materii, ułatwia przyswajanie składników pokarmowych oraz zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach. Polecany jest jako lek w nieżytach żołądka i po podrażnieniu substancjami chemicznymi. Zioło sprawdza się również przy biegunkach. Ułatwia wypróżnianie i łagodzi biegunki.

Rumianek może być stosowany jako środek przeciwbólowy. Warto po niego sięgać w przypadkach bólu brzucha, również tych wywołanych na tle nerwowym. Ponadto, dzięki swoim właściwościom rozkurczowym, może być stosowany przy dolegliwościach miesiączkowych.

Napar rumiankowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Właśnie dlatego stosuje się go przy gorączce, ale także w przypadku owrzodzeń, stanów zapalnych skóry, podrażnieniach, oparzeniach, upławach, zapaleniu sromu. Okłady z rumianku wykorzystuje się często przy zapaleniu spojówek. Przemywanie nim przynosi ulgę oczom. Polecany jest także w przeziębieniach i zapaleniu oskrzeli. Rumianek ma właściwości przeciwalergiczne.

Rumianek jest jednym z nielicznych ziół, które można stosować u niemowląt oraz dzieci. W czym pomoże? Sprawdzi się jako herbatka nasenna, przy ząbkowaniu, kolce oraz bólach brzucha.


Ekologiczny Rumianek

Rumianek

« wróć

Przeczytaj też