Krwawnik >> Dowiedz się więcej

« wróć Krwawnik

Krwawnik to jedna z popularniejszych w ziołolecznictwie roślin. Na całym obszarze Polski występuje pospolicie, natomiast można spotkać ją także na innych kontynentach: Ameryce Północnej oraz Azji. Krwawnik zbieramy w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do września. Zawiera witaminę C, garbniki, dużo soli mineralnych, znaczne ilości magnezu oraz azulen będący jego główną substancją leczniczą. Ciekawostką jest pochodzenie jego łacińskiej nazwy, Achillea. Według podań, sam Achilles miał przykładać do ran swoich wojowników ziele krwawnika.

krwawnik

krwawnik

Nie bez powodu nazwa zioła kojarzy się z krwią. Roślina ta hamuje drobne wycieki krwi wewnątrz naczyń włosowatych, łagodzi krwawienia z narządów rodnych u kobiet i zmniejsza zbyt obfite krwawienia maciczne. Dodatkowo, zioło poprawia krążenie oraz oczyszcza krew poprzez swoje silne działanie moczopędne. Dzięki temu odtruwa organizm i usuwa z niego niekorzystne produkty przemiany materii.

Krwawnik to bardzo skuteczny lek żołądkowy. Zalecany jest przy poważnych dolegliwościach, jak i chwilowych trudnościach trawiennych. Stosuje się go przy nieżycie żołądka i jelit, owrzodzeniach, biegunkach, bólach brzucha, skurczach jelitowych i żołądkowych oraz zaparciach. Dodatkowo, krwawnik reguluje przemianę materii, wzmaga apetyt i ułatwia trawienie.

Zarówno ziele, jak i kwiat krwawnika, wykazują właściwości przeciwzapalne. Można używać ich zewnętrznie w postaci okładów, do przemywania lub płukania. Sprawdzą się w takich dolegliwościach: rany, oparzenia, stany zapalne skóry, jamy ustnej, gardła i dziąseł. Ponadto, krwawnik ma działanie kosmetyczne. Może być stosowany jako jeden z środków w kuracji przeciwtrądzikowej, płukanka do włosów lub składnik maseczek odżywczych.

Krwawnik pospolity

  • wspomaga funkcję wydalniczą nerek.

Krwawnik

Krwawnik

« wróć

Przeczytaj też