Kocanka >> Dowiedz się więcej

Kocanka występuje na terenie większości krajów Europy oraz na Syberii. W Polsce możemy spotkać ją na wydmach, nieużytkach, czasami również w lasach. Lubi glebę piaszczystą i suchą. Kwitnie od lipca do października. Leczniczym surowcem jest wyciąg z kwiatów kocanki. Kwiatostany rośliny układają się w koszyczki i charakteryzują żółto-pomarańczową barwą. Zawierają m.in. olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy i karetonoidy.

Kwiaty z kocanki w leczniczych dawkach mogą wspomóc wątrobę. Stosuje się je w przypadku niewielkich uszkodzeń tego gruczołu lub przy problemach z wytwarzaniem żółci, gdyż ma właściwości żółciopędne. Ponadto, bardzo dobrze działa na drogi żółciowe, przynosząc ulgę w stanach skurczowych i zapalnych.

Niewielkie dawki wyciągu z kwiatów kocanki poradzą sobie także z brakiem apetytu. Dzięki swoimi składnikom, kocanka wspomoże trawienie. Zadziała odtruwająco i moczopędnie.

 

Kocanka, oprócz tego, że pięknie kwitnie – zdobiąc żółtymi kulistymi koszyczkami, to posiada także cenne właściwości zdrowotne, które doceniono już w średniowieczu.

– polecana przy niewydolności wątroby, jej delikatnych urazach lub uszkodzeniach związanych ze związkami toksycznymi
– w stanach zapalnych i skurczowych przewodów żółciowych oraz w przypadku żółtaczki
– pomocniczo w kamicy żółciowej oraz po operacjach dróg żółciowych
– pobudza trawienie
– pomocniczo w nerwicy żołądka

Ponadto:

– przez niektórych polecane w reumatyzmie i skazie moczanowej
– stosowana w zapaleniu dróg moczowych
– działa rozkurczowo
– polecana przy schorzeniach skórnych, wynikających ze złej przemiany materii


Kocanka EcoBlik
reklama