wSPAniałe właściwości kąpieli ziołowych

« wróć wSPAniałe właściwości kąpieli ziołowych

Kąpiel to codziennie towarzyszący nam rytuał higieny oraz pielęgnacji. Dzięki niej usuwamy ze skóry oraz włosów cząsteczki brudu i kurzu, a także wydzielin ciała – miedzy innymi sebum. Kąpiel jest więc nieodłącznym elementem naszego życia. Sprawia, że czujemy się świeżo i jesteśmy zdrowi. Może ona również służyć celom relaksacyjnym, odprężającym, a nawet leczniczym. Po dobrze przygotowanej kąpieli, zasypianie staje się prostsze, a samopoczucie dużo lepsze.

Zalety kąpieli ziołowych

Dobroczynne właściwości ziół znane są od dawna. Preparaty ziołowe stosowane na skórę czy też pite w formie pysznej herbatki posiadają działanie zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze. To samo dotyczy kąpieli ziołowych. Działają one bezpośrednio na skórę ciała, a przy okazji są wchłaniane i trafiają do krwiobiegu. Obecne przy takiej kąpieli olejki eteryczne, unoszące się w powietrzu, trafiają jednocześnie do układu oddechowego, zbawiennie wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie.

W zależności od wyboru ziół, możemy uzyskać różne efekty. Każda jednak taka kąpiel od razu zadziała rozluźniająco, relaksująco, przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo.

Warto jeszcze dodać, iż najzdrowsze są te, w których temperatura wody wynosi około 36-37 stopni Celsjusza, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi temperatura naszego ciała. Mówi się, że najbardziej wskazane jest spędzenie w wodzie około 15 minut.

Lawenda to doskonały dodatek do kąpieli relaksujących i wyciszających

Lawenda to doskonały dodatek do kąpieli relaksujących i wyciszających

Mieszanki ziołowe do kąpieli

Wybierając zioła do kąpieli, warto dobrać je  indywidualnie, dostosowując mieszankę ziołową do swoich potrzeb. Wszystkie rośliny mają inne właściwości, warto się z nimi zapoznać i wybrać coś dla siebie:

Zioła można włożyć do płóciennego woreczka i zanurzyć go w wodzie. Tak przygotowaną saszetkę można także zawiesić pod kranem – w strumieniu lecącej do wanny wody.  Jeśli zaś zależy nam na bardziej esencjonalnej kąpieli – susz ziołowy warto zalać wcześniej wrzątkiem, a nawet chwilę podgotować. Taki wywar przecedzić i dodać do wcześniej przygotowanej kąpieli.

W codziennej pielęgnacji oraz zdrowotnej profilaktyce warto wykorzystywać to, co znane od dawna, sprawdzone, a przede wszystkim skuteczne. Leczniczą i relaksacyjną kąpiel ziołową bierzmy nawet 2-3 razy w tygodniu, aby się odprężyć, polepszyć samopoczucie oraz poprawić stan skóry.

Przeczytaj więcej na temat ziołowych saszetek do kąpieli.

« wróć

Przeczytaj też